Wstecz Pole namiotowe dla osób niepełnosprawnych
Kategorie
O innowacji
W Polsce nie ma obecnie pola namiotowego kompleksowo i w całości dedykowanego dla osób z niepełnosprawnością – w szczególności ruchową. Istnieją miejsca, gdzie wprowadzone są pewne udogodnienia w tym zakresie, ale dotyczą one campingów lub wypoczynku w domkach, natomiast pola namiotowe nadal są pełne barier dla osób o szczególnych potrzebach.
Ta innowacja skupia się na przygotowaniu wytycznych i opracowaniu modelu tworzenia lub dostosowywania pól namiotowych pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Sednem tej innowacji jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością równego dostępu do aktywności na świeżym powietrzu i wzmocnienie ich zaangażowania w życie społeczne.
Osoby z niepełnosprawnościami;
osoby starsze o ograniczonej percepcji i/lub mobilności;
opiekunowie osób starszych;
opiekunowie osób z niepełnosprawnościami
.
Osoby prywatne opiekujące się osobami starszymi;
osoby prywatne opiekujące się osobami z niepełnosprawnościami;
instytucje zajmujące osobami z niepełnosprawnościami;
instytucje zajmujące osobami starszymi;
ośrodki wypoczynkowe;
hotele;
obiekty agroturystyczne;
przedsiębiorcy.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej
W wyniku testowania powstała baza wytycznych dotyczących tworzenia pól namiotowych, opracowanych wedle zasady włączania osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.
Dostosowanie pól namiotowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przyczyniło się do znacznego zwiększenia dostępności tych miejsc. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość korzystania z aktywności na świeżym powietrzu, co wcześniej było dla nich trudne lub niemożliwe;
dzięki dostępowi do przyjaznych i dostosowanych pól namiotowych, osoby o szczególnych potrzebach mają szansę cieszyć się rekreacją, wypoczynkiem i kontaktem z naturą. To znacząco poprawiło ich jakość życia oraz poczucie spełnienia;
tworzenie miejsc, które są inkluzywne, zachęca osoby zależne do aktywnego udziału w życiu społecznym. Takie pola namiotowe tworzą okazję do spotkań, integracji i wymiany doświadczeń między osobami z niepełnosprawnościami oraz innymi ludźmi;
dostosowane pola namiotowe stanowią realny krok w kierunku promowania równości i likwidacji barier, które mogą ograniczać osoby z niepełnosprawnością. To przyczynia się do budowania bardziej włączającego społeczeństwa.
Osoby biorące udział w testowaniu to w większości osoby z niepełnosprawnością od urodzenia, które po raz pierwszy wypoczywały pod namiotem. Testujący podkreślali, że jest to bardzo ciekawa forma spędzania czasu, dająca nowe możliwości. Przygotowane miejsce – pole namiotowe wraz z zapleczem - spełniło ich oczekiwania. Bardzo ważny był aspekt samodzielności – dostosowane pole namiotowe wraz z dostępnym zapleczem pozwoliło osobom z niepełnosprawnością na samodzielne korzystanie z noclegów oraz atrakcji.
Jak wdrożyć innowację?
Specjaliści ds. niepełnosprawności;
architekci i projektanci;
inżynierowie;
organizacje wsparcia;
właściciele i zarządcy pól namiotowych;
personel obsługi i zarządzania;
osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.
Odpowiednia infrastruktura;
warunki finansowe.