Wstecz Proste i pomocne
Kategorie
O innowacji
U ok. 10% osób po 65. roku życia diagnozuje się otępienie (demencję), a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem – po 80. roku życia jest to już 40% populacji. Osoby z demencją, w zależności od etapu choroby, stopniowo tracą zdolność do samodzielnego życia i wymagają pomocy ze strony opiekunów. Oferta aktywizacji osób z otępieniem jest w Polsce uboga i ograniczona do największych miast. Narzędzia do ćwiczeń są często drogie i przez to trudno dostępne. Opiekunowie odczuwają negatywne emocje wobec choroby swoich bliskich. Często chcieliby im pomóc, ale nie wiedzą jak. Brak im pomysłów i narzędzi, by efektywnie zagospodarować im czas.
„Proste i pomocne” to zestaw 10 narzędzi do terapii osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych. Narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby mogli je samodzielnie wykonać opiekunowie seniorów. Innowacja daje opiekunom szansę na zrobienie czegoś więcej niż tylko podawanie leków. Dzięki tym innowacyjnym narzędziom mogą spędzić czas z chorymi w sposób korzystny dla ich stanu zdrowia, dostarczając im bodźców i rozrywki. Opiekun zgłaszający się z podopiecznym na badanie do przychodni otrzymuje instrukcje w formie publikacji, a jeśli posługuje się komputerem – dostaje link do strony internetowej (https://www.prosteipomocne.pl/). Następnie samodzielnie w domu lub z pomocą rodziny tworzy narzędzia do pracy terapeutycznej z podopiecznym.
Instrukcje wykonania narzędzi są podzielone według stopnia trudności: łatwe, średnie i trudne. Każde narzędzie zawiera opis z informacjami na temat tego, jak pracować z seniorem. Materiały potrzebne do wykonania poszczególnych narzędzi są ogólnodostępne, często stosuje się przedmioty codziennego użytku, takie jak wytłoczka do jajek, kasza, kawałek kartonu, piłeczki do ping-ponga itp. Narzędzia mają różne poziomy trudności, co pozwala dostosować je z jednej strony do potrzeb i możliwości poznawczych konkretnego seniora, z drugiej – do stanu jego zdrowia w danym momencie. Można podnosić poziom trudności wraz z poprawą stanu chorego oraz obniżać, gdy następuje regres. Narzędzia są najbardziej użyteczne w przypadku osób we wczesnej i średnio zaawansowanej demencji.
Osoby starsze z chorobami otępiennymi;
instytucje pomocy dla osób starszych;
opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Instytucje pomocy dla osób starszych;
opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Poprawienie relacji między osobami z zaburzeniami funkcji poznawczych a ich opiekunami oraz stanu zdrowia chorych (dzięki ćwiczeniom zapobiegającym regresowi).
Zestaw 10 narzędzi do terapii osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych;
strona internetowa.
Jak wdrożyć innowację?
Opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Materiały i środki finansowe do przygotowania narzędzi pomocowych (ok. 5 złotych za jedno narzędzie).
Kto za tym stoi?
NZOZ Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie:
Telefon: 533 260 085
E-mail: kontakt@alzheimer.wroclaw.pl
Strona: www.alzheimer.wroclaw.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Proste-i-Pomocne-261059184593412/
Adres korespondencyjny: ul. gen. Władysława Sikorskiego lokal 7, 53-659 Wrocław