Wstecz Proste i pomocne
Kategorie
O innowacji
U ok 10% osób po 65 roku życia diagnozuje się otępienie (demencję), a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem – po 80 roku życia jest już to 40% populacji. Osoby z demencją, w zależności od etapu choroby, stopniowo tracą zdolność do samodzielnego życia i wymagają pomocy ze strony opiekunów. Oferta aktywizacji osób z otępieniem jest w Polsce uboga i ograniczona do największych miast. Narzędzia do ćwiczeń są często drogie i przez to trudno dostępne. Opiekunowie odczuwają negatywne emocje wobec choroby swoich bliskich. Często chcieliby im pomóc, ale nie wiedzą jak. Brak im pomysłów i narzędzi, by efektywnie zagospodarować im czas.
Innowacja daje opiekunom szansę na zrobienie czegoś więcej niż tylko podawanie leków. Dzięki tym innowacyjnym narzędziom mogą spędzić czas z chorymi w sposób korzystny dla ich stanu zdrowia, dostarczając im bodźców i rozrywki. Opiekun zgłaszający się z podopiecznym na badanie do przychodni otrzymuje instrukcje w formie publikacji, a jeśli posługuje się komputerem – dostaje link do strony internetowej (https://www.prosteipomocne.pl/). Następnie samodzielnie w domu lub z pomocą rodziny tworzy narzędzia do pracy terapeutycznej z podopiecznym.
Instrukcje wykonania narzędzi są podzielone według stopnia trudności: łatwe, średnie i trudne. Każde narzędzie zawiera opis z informacjami na temat tego, jak pracować z seniorem. Materiały potrzebne do wykonania poszczególnych narzędzi są ogólnodostępne, często stosuje się przedmioty codziennego użytku, takie jak wytłoczka do jajek, kasza, kawałek kartonu, piłeczki do ping-ponga itp. Narzędzia mają różne poziomy trudności, co pozwala dostosować je z jednej strony do potrzeb i możliwości poznawczych konkretnego seniora, z drugiej – do stanu jego zdrowia w danym momencie. Można podnosić poziom trudności wraz z poprawą stanu chorego oraz obniżać, gdy następuje regres. Narzędzia są najbardziej użyteczne w przypadku osób we wczesnej i średnio zaawansowanej demencji.
Osoby starsze z chorobami otępiennymi;
instytucje pomocy dla osób starszych;
opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Instytucje pomocy dla osób starszych;
opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Poprawienie relacji między osobami z zaburzeniami funkcji poznawczych a ich opiekunami oraz stanu zdrowia chorych (dzięki ćwiczeniom zapobiegającym regresowi).
Zestaw 10 narzędzi do terapii osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych;
strona internetowa.
Jak wdrożyć innowację?
Opiekunowie osób starszych z chorobami otępiennymi.
Materiały i środki finansowe do przygotowania narzędzi pomocowych (ok. 5 złotych za jedno narzędzie).
Kto za tym stoi?
NZOZ Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie:
Telefon: 533 260 085
E-mail: kontakt@alzheimer.wroclaw.pl
Strona: www.alzheimer.wroclaw.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Proste-i-Pomocne-261059184593412/
Adres korespondencyjny: ul. gen. Władysława Sikorskiego lokal 7, 53-659 Wrocław