Wstecz Rodzina adopcyjna dorasta – model wsparcia dla rodziców adopcyjnych wychowujących dzieci w wieku nastoletnim
Kategorie
O innowacji
Brak odpowiedniego wsparcia dla rodzin adopcyjnych wychowujących dzieci w wieku nastoletnim;
trudności wychowawcze rodziców adopcyjnych.
Rodzina adopcyjna dorasta to model wsparcia rodziny adopcyjnej w postaci kart obszarów zmiany, które będą wspierać pracę własną rodziców adopcyjnych wychowujących dzieci w wieku nastoletnim. Rozwiązanie dotyczy wyzwań związanych z obciążeniem rolami opiekuńczymi. Ma ułatwiać dostęp do wysokiej jakości usług społecznych, w tym do profilaktyki i poprawy zdrowia psychicznego członków rodzin adopcyjnych.
Rodziny adopcyjne wychowujące dzieci w wieku nastoletnim.
Ośrodki adopcji;
poradnie psychologiczne;
organizacje pozarządowe.
Publikacja „Rodzina adopcyjna dorasta” z kartami obszarów zmiany.
Utworzone w ramach innowacji narzędzie ograniczyło problem braku dostępu do wsparcia psychologicznego świadczonego przez terapeutów dla rodziców adopcyjnych. Dzięki temu rodzice dzieci adopcyjnych zyskali szerszy dostęp do usług umożliwiających lepszą profilaktykę zdrowia psychicznego, rozwiązanie problemów wychowawczych oraz udoskonalenie zdolności radzenia sobie z problemami dnia codziennego.
Innowacja jest kompletna i gotowa do wdrożenia. Test innowacji potwierdził jej skuteczność wśród stosujących rodziców adopcyjnych. Potwierdzono brak narzędzi do pracy własnej rodzin adopcyjnych wzmacnianą przez bardzo ograniczony dostęp do specjalistycznej opieki psychologicznej i terapeutycznej. Warto rozwijać Innowację w kierunku modułu do samodzielnej pracy młodzieży adoptowanej.
Jak wdrożyć innowację?
Koordynator projektu;
osoba posiadająca wiedzę z zakresu zdrowia psychicznego;
osoba znająca realia rodzin adopcyjnych.
Dostęp do kart pracy;
materiały piśmiennicze.