Wstecz Ścieżka moto-sensoryczna
Kategorie
O innowacji
Innowacja opiera się na modelu architektoniczno-urbanistycznym, służącym oswajaniu z przestrzenią miejską osób, które z powodu obniżonej sprawności i obaw z nią związanych przestają korzystać z przestrzeni publicznych miasta. Elementem niezbędnym do spełnienia założeń ścieżki moto-sensorycznej jest tor do ćwiczenia chodu o długości 100 m oraz stanowiska do ćwiczeń z 7 grup: treningu chodu, rozciągania, stabilizacji, kontroli posturalnej, koordynacji oko-ręka, równowagi, treningu sensorycznego (relaksacyjnego). Stanowiska powinny stwarzać możliwość przeprowadzenia treningu o zróżnicowanym stopniu trudności (kilka wariantów tego samego ćwiczenia na jednym stanowisku) – dzięki temu użytkownicy ścieżki będą mogli przeprowadzić trening dostosowany do ich potrzeb i możliwości (z opiekunem lub bez) oraz będą czuli się komfortowo i bezpiecznie. Do każdego ćwiczenia przygotowana została tablica z instrukcją w formie piktogramów, wyjaśniająca cechy danego stanowiska. Oprócz tego użytkownicy mogą skorzystać z aplikacji, gdzie znajdą materiały instruktażowe w formie multimedialnej.
Osoby starsze;
osoby z niepełnosprawnościami.
Instytucje, podmioty, firmy i osoby dysponujące ogólnodostępnym lub nadającym się do udostępnienia terenem (gminy, powiaty, placówki medyczne czy opiekuńcze, które dysponują terenami zielonymi, infrastrukturą miejską itp.).
Projekty stanowisk;
instruktaż do ćwiczeń w formie piktogramów;
instrukcja multimedialna;
aplikacja;
3 koncepcje wdrożenia.
Jak wdrożyć innowację?
Pracownicy instytucji, podmiotów i firm (gminy, powiaty, placówki medyczne, opiekuńcze itd.) dysponujących ogólnodostępnym lub nadającym się do udostępnienia terenem miejskim i/lub zielonym.
Teren infrastruktury miejskiej, który może być przystosowany do modelu ścieżki moto-sensorycznej. Elementem niezbędnym do spełnienia założeń innowacji jest tor do ćwiczenia chodu o długości 100 m oraz stanowiska do ćwiczeń.