Wstecz Sztuka z bliska

Kategorie
O innowacji
Samotność i izolacja osób starszych zależnych i wykluczenie ich z edukacji kulturalnej.
W ramach projektu „Sztuka z bliska” mobilni instruktorzy prowadzą bezpłatne zajęcia warsztatowe w domach osób starszych zależnych. W ofercie są zajęcia arteterapeutyczne, m.in. plastyka, ceramika, rękodzieło. Świadczona przez mobilnego instruktora usługa warsztatowa to pretekst do spotkania z drugim człowiekiem. W ramach projektu proponowana jest pomoc wytchnieniowa dla opiekunów osób starszych zależnych, którzy w czasie, gdy prowadzone są zajęcia warsztatowe, mają chwilę dla siebie. W projekt zaangażowani są wolontariusze – w razie potrzeby mogą wesprzeć osoby starsze zależne w ich codzienności, dowieźć ich na lokalnie organizowane zajęcia czy wydarzenia kulturalne.
Osoby starsze zależne;
seniorzy-wolontariusze;
kobiety bezrobotne;
opiekunowie osób starszych zależnych.
Ośrodki kultury (dom kultury, klub kultury);
dom pomocy społecznej lub inna instytucja świadcząca pomoc społeczną.
Opis modelu rozwiązania wraz z pomocnymi załącznikami (m.in. scenariuszami warsztatów, narzędziownikami instruktora, instrukcjami spotkań).
Innowacja skutecznie odpowiada na różnorodne potrzeby odbiorców ostatecznych, tj. potrzeby społeczne, potrzebę rozwoju czy ciekawego spędzania czasu. Poziom zadowolenia z uczestnictwa w projekcie jest wysoki, udział w zajęciach arteterapeutycznych pozytywnie wpływa na samopoczucie uczestników, poprawia ich humor, ogranicza „czarne myśli”, pozwala ciekawie spędzić czas. Poziom trudności zadań i czas niezbędny do nauki/realizacji zadania są adekwatne do możliwości i umiejętności seniorów.
Cele zaplanowane w ramach innowacji są osiągane stosunkowo łatwo. Zadania są realizowane przez instytucję kulturalną, dysponującą różnorodnymi zasobami – np. piecem do wypalania ceramiki, wysoko wykwalifikowanymi instruktorami, życzliwą społecznością uczestników zajęć. Sprawia to, że działania merytoryczne – np. szkolenie instruktorów, dopasowywanie odpowiednich materiałów do poszczególnych zajęć, odpowiednie przypisanie instruktorów do osób starszych zależnych – są poparte wcześniejszą praktyką, a przez to łatwiejsze do osiągnięcia.
Jak wdrożyć innowację?
Wykfalifikowani specjaliści z dziedzin artystycznych (np. ceramik, artysta plastyk);
koordynator projektu;
obsługa finansowo-księgowa.
Finansowanie: środki finansowe na szkolenie mobilnych instruktorów/instruktorek i na materiały do zajęć arteterapeutycznych;
szkolenie mobilnych instruktorów/instruktorek rekrutujących się ze społeczności lokalnej;
współpraca z OPS lub inną instytucją/organizacją pozarządową pracującą w obszarze wsparcia osób starszych zależnych, która ma sprawdzoną bazę osób starszych zależnych. Pracownik socjalny może wprowadzić instruktorów do domów osób starszych, ma prawo i kompetencje do administrowania danymi osobowymi wrażliwymi.
Kto za tym stoi?
E-mail: wawer.wck@um.warszawa.pl
Adres korespondencyjny: ul. Żegańska 1a, 04-713 Warszawa