Wstecz Wolność bez barier
Kategorie
O innowacji
Między byłymi skazanymi a pracownikami instytucji publicznych często występują problemy komunikacyjne. Brakuje powszechnej wiedzy dotyczącej skutecznych sposobów porozumienia się, które nie byłyby oparte na negatywnych stereotypach. Powoduje to wzrost uprzedzeń, które utrudniają skuteczną współpracę, a co za tym idzie – aktywizację zawodową i społeczną byłych skazanych.
Na innowację składają się 2 cykle szkoleń: dla byłych skazanych i dla urzędników instytucji odpowiedzialnych za ich reintegrację w społeczeństwie. W ramach projektu powstały również podręczniki dla obu tych grup.
Szkolenia dla pracowników instytucji mają na celu dostarczenie im wiedzy i umiejętności z zakresu skutecznego komunikowania się. Pomoże to w zwiększeniu ich satysfakcji zawodowej i obniżeniu lęku wynikającego z konfrontacji z byłym osadzonym. Pakiet dla byłych skazanych obejmuje szkolenia z zakresu umiejętności komunikacyjnych i językowych. Szkolenia mają na celu pomóc uczestnikom w sytuacjach, które pozwalają na osiąganie zamierzonych celów (skuteczne załatwienie sprawy w urzędzie, większe szanse na rozmowie kwalifikacyjnej itd.), a także na poprawienie samooceny i pewności siebie.
Osoby opuszczające jednostki penitencjarne (areszty śledcze/zakłady karne);
osoby cechujące się deficytami w zakresie kompetencji zawodowych i tzw. kompetencji miękkich (społecznych oraz osobistych), które mają trudność w odnalezieniu się w społeczeństwie;
urzędnicy pracujący z byłymi skazanymi.
Urzędnicy państwowi i samorządowi;
doradcy zawodowi zatrudnieni w urzędach pracy;
asystenci rodzin;
pracownicy organizacji pozarządowych zajmujący się aktywizacją zawodową osób w trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym byłych skazanych.
Pakiet szkoleniowy dla użytkowników:
film dla pracowników urzędów pracy z udziałem byłych skazanych;
materiały szkoleniowe dla pracowników urzędów pracy;
program szkoleniowy „Techniki i narzędzia w pracy z osobą skazaną/byłą osobą skazaną” wraz z instrukcją jego realizacji.
Pakiet szkoleniowy dla adresatów:
podręcznik dla skazanych/byłych skazanych dotyczący poprawnej komunikacji językowej,
program szkoleniowy w ww. zakresie wraz z instrukcją jego realizacji.
Byli skazani odczuli następujące skutki udziału w projekcie: brak stygmatyzacji ze strony pracowników instytucji, skuteczniejsze wsparcie ze strony odpowiednich organizacji, zwiększenie motywacji do powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie i na rynku pracy.
Jak wdrożyć innowację?
Urzędnicy i specjaliści z doświadczeniem pracy z byłymi skazanymi.
Pakiety szkoleniowe dla użytkowników i adresatów (urzędników instytucji wspierających byłych więźniów w reintegracji społecznej oraz samych byłych osadzonych).
Kto za tym stoi?
Fundacja Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej „Tulipan”:
Telefon: 535 582 982
E-mail: kontakt@fundacjatulipan.pl
Adres korespondencyjny: al. Wojska Polskiego 63 (piętro 4), 70-476 Szczecin (Budynek PCK)