Wstecz ZAwodowe ZAprzyjaźnianie

Wspieranie w aktywizacji zawodowej kobiet z Zespołem Aspergera przez kobietę z Zespołem Aspergera aktywną zawodowo.
Zdjęcie ZAwodowe ZAprzyjaźnianie

Kategorie

O innowacji

Charakter innowacji
Model organizacyjny
Problem, na który odpowiada innowacja

Dziewczęta i kobiety z zespołem Aspergera (ZA) doświadczają systemowej dyskryminacji m.in. w dostępie do edukacji i rynku pracy ze względu na płeć i niepełnosprawność. Wykonują często pracę poniżej swoich kwalifikacji, cierpią na depresję i inne zaburzenia psychiczne, nie spełniają bezwzględnych oczekiwań społecznych. Z tego powodu pracodawcy nie dowiadują się o potrzebach osób z ZA, bo nie szukają one pracy. ZAwodowe ZAprzyjaźnianie odpowiada na problem niskiego poczucia własnej wartości i sprawczości dziewczyn i kobiet z ZA, które uniemożliwia lub utrudnia im podejmowanie i utrzymanie pracy zgodnej z ich kwalifikacjami.

Jak działa innowacja?

Celem innowacji jest wzmacnianie młodych kobiet z zespołem Aspergera w życiu osobistym i na rynku pracy. Innowacja opiera się na połączeniu mentoringu i befriendingu – mentorka i uczestniczka budują relację, która ma wzmocnić kobietę i pomóc jej w znalezieniu i utrzymaniu pracy zgodnej z jej kwalifikacjami. Zarówno mentorka, jak i uczestniczka są osobami z zespołem Aspergera. Relacja mentorki i uczestniczki powinna skupiać się na identyfikacji mocnych stron, rozwoju kompetencji zawodowych i społecznych uczestniczki oraz przygotowaniu jej do procesu rekrutacyjnego (lub założenia własnej firmy) i do pracy w zawodzie. Relacja ma charakter wzmacniający i motywujący do rozwoju. Powinna potrwać co najmniej pięć miesięcy, jednak w zależności od potrzeb uczestniczki możliwa jest również dłuższa relacja. Na czas trwania relacji, liczbę spotkań osobistych (możliwe są również spotkania poprzez Skype lub inne narzędzie internetowe) oraz szczegółowe zasady współpracy ZAprzyjaźniona mentorka i uczestniczka omawiają się na pierwszym spotkaniu.

Komu służy innowacja?

Młode kobiety z zespołem Aspergera.

Kto może wdrażać innowację?
  • Mentorki – kobiety z zespołem Aspergera, które mają co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy zawodowej zgodnej z ich kompetencjami i zainteresowaniami;

  • organizacje i instytucje wspierające kobiety w spektrum autyzmu;

  • firmy zatrudniające kobiety w spektrum autyzmu.

Produkty powstałe w wyniku testowania

Model wsparcia zawodowego dziewczyn i kobiet z zespołem Aspergera.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania
Innowacja była testowana wśród sześciu par. Po pięciu miesiącach relacji uczestniczki zostały nie tylko wsparte w poszukiwaniu pracy zgodnej z ich zainteresowaniami i kwalifikacjami, ale poprawiły również m.in. umiejętności społeczne. Testowanie dowiodło, że relacja oparta na modelu ZAwodowego ZAprzyjaźniania ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczne i zawodowe dorosłych kobiet z zespołem Aspergera. W wyniku testowania 2 uczestniczki zdobyły pracę, 1 uczestniczka podjęła decyzję o założeniu działalności gospodarczej, 1 uczestniczka została przygotowana do praktyk w interesującym ją zawodzie, 1 uczestniczka zakwalifikowała się na staż, 3 uczestniczki przeszły rozmowy kwalifikacyjne w trakcie testowania.
Ocena skuteczności innowacji
Zdecydowanie pozytywna
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Mentorki – kobiety z zespołem Aspergera, które mają co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy zawodowej zgodnej z ich kompetencjami i zainteresowaniami;

  • osoby zapewniające mentorkom superwizję.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?

ZAwodowe ZAprzyjaźnianie wymaga finansowania. Model został tak opracowany, aby zminimalizować koszty, jednak środki finansowe są niezbędne, aby opłacić pracę zaprzyjaźnionych mentorek i superwizję. Warto pozyskać również środki na pokrycie kosztów związanych z osobistymi spotkaniami zaprzyjaźnionych mentorek i uczestniczek w przestrzeni publicznej (np. spotkania w kawiarniach), ewentualnie kosztów podróży zaprzyjaźnionych mentorek i uczestniczek oraz na wynagrodzenie za pracę osoby koordynującej proces.

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Osoba fizyczna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "0acb9511-4390-4ded-b80c-674176fec277"
Transfer HUB [2019-2023]

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowanie na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content