Fundusze UE
RP
UE

O co chodzi w innowacjach społecznych?

Nawet o tym nie myślimy, ale wiele z nas żyje lepiej niż kiedyś żyli królowie – mamy lepszy dostęp do kultury, edukacji, rozrywki czy opieki zdrowotnej. Ci, którzy znajdują się w trudniejszej sytuacji, mają dostęp do pomocy i rozwiązań, o których kiedyś się nie śniło. Zawdzięczamy to innowacjom we wszystkich dziedzinach – medycynie, technologii… a także (żeby nie powiedzieć przede wszystkim) innowacjom społecznym. Warto dbać o to, żeby tak rozumiany postęp trwał dalej. Wystarczy rzut oka żeby zobaczyć, że pozostaje jeszcze dużo do zrobienia, mimo to wierzymy, że świat lepszy dla wszystkich jest możliwy, a może nawet nieunikniony.

Innowacje społeczne to nowatorskie działania, które w skuteczny sposób odpowiadają na realną społeczną potrzebę lub problem. Te największe potrafią zakorzenić się tak głęboko i tak powszechnie, że stają się niezauważalną oczywistością. Mogą być tak złożone jak powszechna służba zdrowia, albo tak proste jak przejścia dla pieszych, może im zajmować lata, żeby się upowszechnić i zostają z nami na zawsze, a mogą być potrzebne tylko tu i teraz. Małe czy wielkie, każda innowacja zaczyna swoje życie jako pomysł i przechodzi, nieraz baaardzo długą drogę, żeby stać się codziennością i oczywistością. Na tej drodze chcemy wspierać je i ludzi, dzięki którym się rozwijają.

Kto tworzy innowacje?

Za każdą innowacją stoją ludzie i wcale nie muszą to być doświadczeni działacze społeczni, tylko naukowcy, lub tylko ludzie młodzi… nigdy nie da się przewidzieć, kto zobaczy problem z nowej perspektywy i połączy nieoczywiste kropki, lub jak to mówi cytat: zobaczy to, co widzą wszyscy i dostrzeże to czego nie widział nikt. Może to wynikać z ich unikalnych doświadczeń, odmiennej perspektywy, zróżnicowanych zasobów, którymi dysponują albo też ze zwykłego przebłysku geniuszu.

Niektóre innowacje powstają, wydaje się, „samoistnie” – stworzone przez ludzi, którzy znaleźli sprytniejsze (albo w ogóle pierwsze) rozwiązanie jakiegoś problemu i w toku prób i błędów, rozwijali je aż zaczęło żyć własnym życiem. Inne były starannie zaprojektowanym i wycyzelowanym działaniem, stworzonym  przez ekspertów i weteranów danego tematu niemal „na zamówienie”.

Kto wspiera innowacje?

Zmienianie świata, choćby w małym stopniu, to przygoda ale też wyzwanie i w taką podróż najlepiej wyruszyć z drużyną. Rozwijając swój pomysł – od idei, przez prototypowanie i testowanie, do skalowania i zmiany systemowej – innowator, nie jest sam. Teraz dla chętnych do działania dostępni są ludzie, a czasem nawet całe instytucje i systemy, które pomagają ich idee rozwinąć i zamienić w rzeczywistość albo upowszechniać na większą skalę. Nie zawsze jest to proste, ale można się zaskoczyć, jak bardzo świat dookoła nas jest głodny nowych lepszych rozwiązań, i skory do pomocy ludziom, którym gotowym wziąć zmianę we własne ręce.

Poznaj innowacje społeczne

Niektóre innowacje odpowiadają na problemy stare jak świat inne na te, które pojawiły się nagle i niedawno; niektóre mają potencjał do globalnej zmiany, inne działają w konkretnym, czasem tylko lokalnym, kontekście. Nowe modele opieki i edukacji, sposoby aktywizacji lokalnej społeczności, pomoc we wchodzeniu na rynek pracy, działania antywykluczeniowe, dostępność usług, nowe technologie… można długo wymieniać i dzielić je ze względu na obszary problemowe, grupy odbiorców albo metody działania.

Na pewno kiedy słyszysz o czymś nowym i myślisz: „wow, jakie sprytne i pożyteczne, dlaczego nikt tego nie zrobił wcześniej?!”, możesz mieć pewność – właśnie masz do czynienia z innowacją społeczną!­

Przeczytaj także

Baza innowacji społecznych >>

Odkryj naszą bazę ponad 150 innowacji społecznych rozwijanych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Jeżeli szukasz rozwiązań w temacie, który Cię interesuje, inicjatywy, którą warto wesprzeć lub wdrażać, to dobre miejsce żeby rozpocząć poszukiwania. Różnią je obszary problemowe, metody działania, grupy odbiorców ale postaraliśmy się skatalogować je tak, żebyś znalazł to czego potrzebujesz!

Skip to content