Innowacje dla początkujących

W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące innowacji społecznych. Czym są innowacje? Co cechuje innowatora społecznego? Czy innowacje społeczne w ogóle są potrzebne, a jeżeli tak, to po co? Na te (i inne) kluczowe pytania staramy się odpowiedzieć w tym dziale.

Jeśli nasze odpowiedzi nie zaspokoją Twojej ciekawości zachęcamy do przejrzenia książek naszej w Bibliotece oraz do zapoznania się Podcastami i vlogami zebranymi w osobnych zakładkach.

Czym są innowacje społeczne?

Trudno o wyczerpującą definicję innowacji społecznych. To nowy ląd zamieszkany raczej przez pionierki i praktyków. Tworzona przez nich teoria rzadko jest uniwersalna i raczej służy uporządkowaniu myślenia o swoich własnych działaniach niż wprowadzaniu powszechnie obowiązujących klasyfikacji. Osoby głodne naukowej refleksji odsyłamy chociażby do prac prof. Anny Merty-Olejniczuk (np. „Innowacje społeczne: od aktywizacji społeczeństwa do ekosystemu innowacji”)

Jeśli jednak chcielibyśmy pokusić się o stworzenie krótkiego „słownikowego” hasła, mogłoby brzmieć ono tak:

"Innowacja społeczna to nowatorskie działanie, którego głównym i zamierzonym skutkiem jest zaspokajanie prawdziwej potrzeby społecznej lub walka z realnym problemem."

W podobny sposób innowacje społeczne rozumieją członkowie Nesta – brytyjskiej organizacji wspierającej innowacje społeczne. W swojej publikacji „The Open Book of Innovation” opisują je jako nowe idee (produkty, usługi, modele działania), które równocześnie zaspokajają potrzeby społeczne oraz wytwarzają nowe relacje społeczne i środowiska do współpracy.

Co to właściwie znaczy? Posłużmy się przykładem popularnej innowacji sprzed ośmiu dekad.

Anonimowi Alkoholicy to opracowany w latach 30. XX wieku w USA model leczenia się z uzależnienia od alkoholu. Pierwsza wspólnota została założona przez osoby będące w nałogu, a jej jedynym celem było wzajemne wspieranie się w powrocie do trzeźwości. Odpowiada więc na prawdziwy i ciągle aktualny problem społeczny.

Chociaż dziś ten sposób wzajemnego wspierania się osób w alkoholizmie jest rozpowszechniony na całym świecie, to roku 1935 roku, gdy startowała pierwsza grupa AA, stanowił całkowitą nowość.

Przeczytaj także

Obrazek przedstawia papierową zgniecioną kulkę, która w kolejnym kadrze przemienia się w złożony papierowy samolocik.
Cechy innowacji społecznych

Jak rozpoznać prawdziwą innowację społeczną? Co wyróżnia innowacje społeczne spośród innych społecznych działań?

Przeczytaj także

Po co nam innowacje?

Dlaczego właściwie warto zajmować się tym tematem?

Przeczytaj także

Kim jest innowator_ka?

Co cechuje innowatorów i innowatorki społeczne? Jakie umiejętności i cechy powinni w sobie ćwiczyć?

Skip to content