Czy jednostki samorządowe mogą być fabryką innowacji, kuźnią talentów i inkubatorem innowacji?
- Kiedy:14 października (poniedziałek), godz. 14:30-16:00
- Prowadzenie:Aleksandra Markowska
- Paneliści/Panelistki:Jagoda Włoch, Biuro Polityki Młodzieżowej Urzędu Miasta Lublin
Monika Dolik, Urząd Miasta Łodzi
Kamil Stanos, Wydział Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Kielce - Sala:Poziom 0, Sala D
- Formuła:sesja wymiany doświadczeń
Podczas sesji podzieliliśmy się dobrymi praktykami opartymi na doświadczeniach kieleckich, łódzkich, lubelskich i gdyńskich. Dyskutowaliśmy o tym, co współcześnie oznacza tworzenie innowacyjnych przestrzeni, modeli/programów i zespołów oraz jakie są największe wyzwania i potencjały z tym związane. Poszukiwaliśmy także motywacji do rozwijania pomysłów, które są w stanie zmieniać miejsca, w których na co dzień mieszkamy.
Prowadzenie:
-
Aleksandra Markowska
Innowatorka społeczna, działaczka miejska i urzędniczka samorządowa. Posiada doświadczenie działania w sektorze pozarządowym, administracji rządowej i samorządowej. Przez ponad osiem lat kierowała pracami Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, jednostki budżetowej, która zajmowała się min. budżetem obywatelskim i konsultacjami społecznymi, rewitalizacją, utworzeniem i prowadzeniem sieci domów sąsiedzkich Przystań oraz Wymiennikowni – Centrum Innowacji Społecznych i Designu dla Młodzieży oraz jednego z pierwszych w Polsce UrbanLabów.
Paneliści/Panelistki:
-
Jagoda Włoch
Pracowniczka referatu ds. polityki młodzieżowej w Biurze Polityki Młodzieżowej Urzędu Miasta Lublin. Koordynatorka procesu partycypacyjnego współtworzenia dokumentu „Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina”, nagrodzonego trzecią nagrodą w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Innowacyjny Samorząd 2024”. Przewodnicząca międzywydziałowego zespołu monitorującego realizację polityki młodzieżowej Lublina. Doktorantka w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Koordynatorka programu mikrograntów na działania społeczne i obywatelskie młodzieży – „Miejski Aktywator Młodzieżowy”. Koordynatorka ds. partycypacji dzieci i młodzieży w projekcie „Child Local Affairs Participation – CLAP” (CERV_CHILD_2024). Kierowniczka merytoryczna projektu „Urban Lab Lublin – Miasto dla Młodych”. W pracy zawodowej zajmuje się ponadto partycypacją młodzieży, edukacją obywatelską oraz współpracą na rzecz rozwoju polityki młodzieżowej w ramach Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego
-
Monika Dolik
Przez kilka lat była zaangażowana w działania Stowarzyszenia Centrum Wsparcia Terapeutycznego jako pedagog ulicy, w ramach projektu „Wyciągamy dzieci bramy”. Od ośmiu lat pracuje w Urzędzie Miasta Łodzi. Pierwsze lata w Biurze Rewitalizacji w kawałku rewitalizacji społecznej, od 2 lat jest pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds współpracy z NGO. Współtworzy Radę ds rozwiązywania bezdomności, sieciuje, wspiera. Sercem pozostaje w organizacjach pozarządowych, rozumem w Urzędzie.
-
Kamil Stanos
Dyrektor Wydziału Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta w Kielcach odpowiedzialny m.in. za budżet obywatelski, politykę młodzieżową, współpracę z organizacjami pozarządowymi i konsultacje społeczne.
W latach 2016-2024 pracował w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, gdzie współtworzył proces rewitalizacji miasta, politykę młodzieżową, współpracę międzynarodową oraz opracowywał i zarządzał projektami finansowanymi z funduszy krajowych i europejskich. Koordynator projektu z funduszy norweskich, w ramach którego powstały Centrum Kreatywności Pałacyk, Eko Szkoła oraz Centrum Aktywności Społecznej w Starachowicach.
Ekspert, trener i facylitator. Od 2011 r. zaangażowany w działalność organizacji pozarządowych w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Od 2020 r. Prezes Stowarzyszenia Rozprawy o Europie.