3. wymIaNNaPoznań 22 i 23 września 2022

Do it yourself – radości i wyzwania związane z tworzeniem innowacji do samodzielnego wykonania

  • Kiedy:
    22 września (czwartek) godz. 11:50-13:20
  • Prowadzenie:
    Paweł Sielczak i Jan Jakub Wygnański

O czym?

Dawano, dawno temu, gdzieś w latach 70-tych, kiedy w Telewizji Polskiej były tylko dwa programy (może tak było lepiej…) co niedzielę jako część słynnego Teleranka pojawiał się kultowy program „Zrób To Sam”. Prowadził go zmarły niedawno Adam Słodowy.

By poczuć jego klimat możecie sobie zrobić na przykład mały samochodzik:

Program pojawiał się w czasach, w których polscy rolnicy potrafili zrobić traktor na bazie motopompy i królowały różne „patenty” na poradzenie sobie z sytuacją permanentnego deficytu.

Polskie „zrób to sam” to po angielski Do It Yourself i stąd skrót DIY. Jeśli w Googlu wpiszecie te 3 litery, to zwróci prawie 3 miliardy wyników. To znaczy, że jest tego dużo.

Stworzenie innowacji (w tym społecznej), którą inni mogliby samodzielnie powtórzyć może być zmorą dla kogoś, kto chce innowacje sprzedawać i spełnieniem marzeń dla innowatorów, którzy chcieliby się nią podzielić i tym samym pomóc ludziom w rozwiązywaniu ich wyzwań własnymi rękami i bez oglądania się na łaskę innych.

W czasie sesji utalentowana para doświadczonych (by nie rzec już nie tak młodych) innowatorów: Paweł Sielczak oraz Kuba Wygnanski spróbują powiedzieć więcej o szczególnym uroku DIY w świecie innowacji społecznych. Pokażą i prosić będą uczestników i uczestniczki o przykłady takich przedsięwzięć – od lekkich i zabawnych, po śmiertelnie poważne aż po śmiertelnie niebezpieczne (te, których właśnie nie należy robić samemu w domu).

Porozmawiamy o tym co łączy udane DIY i co daje im szanse na to, że ktoś istotnie zachce zrobić „to” samemu. Może też „skręcimy coś” na miejscu sami….

 

Prowadzenie:

  • mężczyzna o łagodnym spojrzeniu

    Kuba Wygnański

    Prezes Fundacji Stocznia, współzałożyciel wielu organizacji i inicjatyw społecznych (w tym m.in. Stowarzyszenia Klon/Jawor i portalu ngo.pl, Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców). Był zaangażowany we współtworzenie wielu rozwiązań systemowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, m.in. mechanizmu 1% PIT, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zaangażowany w prowadzony przez Fundację Stocznia wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej i Ośrodkiem EwaluacjiI nkubator pomysłów 3 oraz Katalizator innowacji społecznych 2. Autor kilku publikacji dot. innowacji społecznych, które możecie zobaczyć w naszej bibliotece.

  • lekko uśmiechnięty mężczyzna z założonymi rękami w ewidentnie roboczej koszuli

    Paweł Sielczak

    Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu absolutorium porzucił narzędzia badawcze na rzecz narzędzi budowlanych. Na co dzień zajmuje się projektami społecznymi w Fundacji Stocznia oraz od wielu lat prowadzi zajęcia techniczne/STEAM dla dzieci i młodzieży. Stara się także działać na rzecz rozwoju Ruchu Wytwórców w Polsce (Maker Movement). W 2022 r. współtworzył w Fundacji Stocznia badanie polskich pracowni mejkerskich. 

    Rozwija swoje umiejętności i pasje wytwórcze wraz z synem w przydomowym warsztacie. Od 2014 roku współtworzy stowarzyszenie DziałajMY!, w ramach którego prowadził projekty związane z edukacją wytwórczą i technologiczną. Pomagał w sąsiedzkiej inicjatywie na warszawskim Żoliborzu – ŻOLIMAJSTER, gdzie tworzona była oddolna wspólnota rodziców poświęcających swój czas na edukowanie dzieci w duchu edukacji STEAM (z dużym naciskiem na umiejętności manualne, konstrukcyjne i programowania).

Skip to content