3. wymIaNNaPoznań 22 i 23 września 2022

O 3. wymIaNNie

Trzecia wymIaNNa odbyła się 22 i 23 wrześniu 2022 r. w Poznaniu. Pierwszy raz zorganizowaliśmy ją poza Warszawą i była to bardzo dobra decyzja 😉 Wiemy już, że wymIaNNa jest i powinna być wydarzeniem, które odbywa się w różnych częściach Polski.

W czasie 3. wymIaNNy spotkaliśmy się głównie w Concordia Design – w miejscu, które na wiele sposobów związane jest z innowacjami, także społecznymi.

Podobnie, jak w latach poprzednich przez dwa dni mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń, budowania relacji i inspirowania siebie nawzajem. Spotkaliśmy się z innowatorkami i innowatorami społecznymi, a także przedstawicielkami i przedstawicielami różnych instytucji pomagających w rozwoju innowacji społecznych: samorządów lokalnych, administracji centralnej, uczelni, instytucji finansowych.

Pierwszego dnia odbyło się osiemnaście sesji i warsztatów, a drugiego dnia – spotkania śniadaniowe z innowatorami i innowatorkami oraz wizyty studyjne w różnych miejscach w Poznaniu, w których prowadzone są innowacyjne działania społeczne.

Więcej informacji o tej edycji wymIaNNy.

Program

22 września:

Czas na rejestrację, poranną kawę, zapoznanie się i rozmowy.

Rejestracja odbywać się będzie wewnątrz, tuż przy wejściu głównym do budynku.

Na początek zapraszamy na krótkie i wspólne zmierzenie się z kluczowymi pytaniami:

 • Jak trudno jest z łatwością wejść w kontakt?
 • Umiesz liczyć? Się? Z innymi?
 • Milusia Maria czy Mordercza Merry?
 • Czyżby faktycznie kot był antonimem psa?
 • Zgodzisz się, że tak to właśnie wyglądało, kochanie?
 • Przyimek niby mniej wart od rzeczownika?
 • Jak by się grało, gdyby ciało zamarzało?
 • Co warto by strzepnąć, by poczuć ulgę?
 • Czy utrudnienie może być ułatwieniem?

Na razie nie zdradzimy więcej, po prostu Was zapraszamy wspólnie z Agnieszką Rogaczewską-Foryś i Bartoszem Szczudło.

Obiad wegański na miejscu.

Przerwa na kawę na miejscu.

Wszystkich chętnych zapraszamy na Spacer spółdzielczy, czyli okazję do zobaczenia ciekawych, ważnych, innowacyjnych inicjatyw społecznych w Poznaniu od XIX wieku do teraz. Będzie to preludium wizyt studyjnych, które odbędą się następnego dnia. Oprowadza Tadeusz Mirski z poznańskiego inkubatora innowacji Włącznik Innowacji Społecznych, na co dzień pracujący w Stowarzyszeniu Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Dla wszystkich pozostałych będzie to dobry czas na pójście do hotelu.

Zapraszamy do Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21) na krótkie wieczorne spotkanie o największych innowacyjnych porażkach. Poprowadzi je brawurowo Magdalena Żółkiewicz z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

Wcześniej lub w trakcie zapraszamy na kolację (już we własnym zakresie). Na dole budynku, w którym będziemy, jest Pan Gar oferujący potrawy kuchni gruzińskiej i różne napoje…

O 20.00 w tej samej przestrzeni co Fuck up Night odbędzie się koncert duetu Roman Wróblewski i Luati Gonzalez, łączący muzykę klasyczną z flamenco.

Dla wszystkich chętnych uczestników i uczestniczek wymIaNNy mamy zakupione bilety, które wydamy w rejestracji.

Po koncercie nadal będzie możliwość korzystania z Pana Gara, na dole budynku.

23 września:

Podczas śniadania odbędą się spotkania z innowatorami i innowatorkami. Szczegóły podamy niebawem.

Obiad wegański na miejscu. To będzie ostatni, oficjalny punkt programu.

Zobacz zdjęcia

fot. Ewelina Jaśkowiak

Organizatorzy

 • Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

  Staramy się tak wpływać na zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, aby był on coraz bardziej elastyczny, otwarty na współpracę i efektywny. Uważamy, że nie jest to możliwe bez włączania obywateli w tworzenie i realizację zadań publicznych. Dlatego też takie terminy jak „ekonomia społeczna” czy „partycypacja publiczna” są dla nas bardzo ważne. Prowadzimy inkubator innowacji społecznych w obszarze rynku pracy przyszłości – TransferHUB. Wraz z Fundacją Stocznia tworzymy Katalizator Innowacji Społecznych.

 • Fundacja Stocznia

  Od ponad 10 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne. Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski. Wierzymy, że wiele ważnych społecznie potrzeb wymaga nowego podejścia. Dlatego samodzielnie, lub pomagając innym, szukamy, dopracowujemy i sprawdzamy w praktyce nowatorskie rozwiązania, czyli innowacje społeczne.

Skip to content