3. wymIaNNaPoznań 22 i 23 września 2022

Do it yourself – radości i wyzwania związane z tworzeniem innowacji do samodzielnego wykonania

 • Kiedy:
  22 września (czwartek) godz. 11:50-13:20
 • Prowadzenie:
  Paweł Sielczak i Jan Jakub Wygnański

O czym?

Dawano, dawno temu, gdzieś w latach 70-tych, kiedy w Telewizji Polskiej były tylko dwa programy (może tak było lepiej…) co niedzielę jako część słynnego Teleranka pojawiał się kultowy program „Zrób To Sam”. Prowadził go zmarły niedawno Adam Słodowy.

By poczuć jego klimat możecie sobie zrobić na przykład mały samochodzik:

Program pojawiał się w czasach, w których polscy rolnicy potrafili zrobić traktor na bazie motopompy i królowały różne „patenty” na poradzenie sobie z sytuacją permanentnego deficytu.

Polskie „zrób to sam” to po angielski Do It Yourself i stąd skrót DIY. Jeśli w Googlu wpiszecie te 3 litery, to zwróci prawie 3 miliardy wyników. To znaczy, że jest tego dużo.

Stworzenie innowacji (w tym społecznej), którą inni mogliby samodzielnie powtórzyć może być zmorą dla kogoś, kto chce innowacje sprzedawać i spełnieniem marzeń dla innowatorów, którzy chcieliby się nią podzielić i tym samym pomóc ludziom w rozwiązywaniu ich wyzwań własnymi rękami i bez oglądania się na łaskę innych.

W czasie sesji utalentowana para doświadczonych (by nie rzec już nie tak młodych) innowatorów: Paweł Sielczak oraz Kuba Wygnanski spróbują powiedzieć więcej o szczególnym uroku DIY w świecie innowacji społecznych. Pokażą i prosić będą uczestników i uczestniczki o przykłady takich przedsięwzięć – od lekkich i zabawnych, po śmiertelnie poważne aż po śmiertelnie niebezpieczne (te, których właśnie nie należy robić samemu w domu).

Porozmawiamy o tym co łączy udane DIY i co daje im szanse na to, że ktoś istotnie zachce zrobić „to” samemu. Może też „skręcimy coś” na miejscu sami….

 

Prowadzenie:

 • zdjęcie portretowe przyjaźnie, acz dyskretnie uśmiechniętego mężczyzny z posiwiałą brodą w okularach

  Kuba Wygnański

  Prezes Fundacji Stocznia, współzałożyciel wielu organizacji i inicjatyw społecznych (w tym m.in. Stowarzyszenia Klon/Jawor i portalu ngo.pl, Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca). Był zaangażowany we współtworzenie wielu rozwiązań systemowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, m.in. mechanizmu 1% PIT, FIO oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wspiera działania Inkubatora pomysłów prowadzonego przez Fundację Stocznia i Gdynię oraz projektu Katalizator innowacji społecznych. Autor kilku publikacji dot. innowacji społecznych. Współtworzył rekomendacje w zakresie deinstytucjonalizacji przygotowane w ramach wspólnego projektu WRZOS-u i Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych: wrzos.org.pl

 • Paweł Sielczak

  Pod koniec XX wieku studiował socjologię na Karowej. Po uzyskaniu absolutorium, porzucił narzędzia badawcze na rzecz narzędzi budowlanych. Po kilku latach pracy przy scenografii połączył pasję majsterkowicza oraz badacza w stworzonym studio do badań jakościowych – Focusovnia/Toruń. Od 2012 roku pracował w Stoczni na stanowisku kierownika biura, co w realiach organizacji pozarządowej sprowadzało się do załatwiania spraw wszelakich – jednocześnie będąc zaangażowanym w projekty badawczo-animacyjne np. Inicjatywy sąsiedzkie. Obecnie zajmuje się programem Business unusual, w ramach którego pomagamy w tworzeniu lub rozwijaniu już istniejących miejsc pracy przez osoby, którym z różnych powodów trudniej odnaleźć się społeczności i na rynku pracy, w tym osobom z doświadczeniem uchodźczym. Współtworzy lokalne stowarzyszenie DziałajMY!, prowadzi zajęcia techniczne/STEAM dla dzieci oraz stara się działać na rzecz rozwoju Ruchu Wytwórców w Polsce (Maker Movement).

Skip to content