4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Ścieżka 11. Komunalny blok bez barier i Przystań Śmidowicza (Gdynia)

  • Kiedy:
    22 września 10:45-14:15
  • Miejsce zbiórki:
    plac przed PPNT
  • Limit miejsc:
    16 (zapisy pierwszego dnia wymIaNNy)
  • Podróż:
    busami
  • Adres:
    Gdynia: najpierw ul. Dickmana 30, potem ul. Śmidowicza 39

Zapraszamy na spacer rewitalizacyjny po północno-zachodniej części gdyńskiej dzielnicy Oksywie, a równocześnie po społecznym wymiarze rewitalizacji.

Poprowadzą go Agnieszka Jurecka-Fryzowska i Barbara Marchwicka – urbanistki i absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 7 lat pracują w Laboratorium Innowacji Społecznych przy planowaniu i wdrażaniu gdyńskiej rewitalizacji pod marką Gdynia OdNowa. Są odpowiedzialne za patrzenie na rewitalizację z różnych perspektyw – strategicznej i operacyjnej, koordynacyjnej i realizacyjnej, inwestycyjnej i społecznej.

dwie uśmiechnięte kobiety wskazujące kciukami na napis Gdyni ODnowa
dwie uśmiechnięte kobiety wskazujące kciukami na napis Gdyni ODnowa

W czasie spaceru odwiedzimy:

Komunalny blok bez barier

budynek z wyraźnym numerem 30
budynek z wyraźnym numerem 30

Komunalny blok bez barier zbudowano na działce, na której przez lata stały parterowe budynki komunalne. W Gminnym Programie Rewitalizacji, którym objęta jest ta część Oksywia, zaplanowano ich remont – chodziło m.in. o termomodernizację, bo jedną z bolączek mieszkańców były bardzo wysokie koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Po analizie stanu technicznego budynków okazało się, że z uwagi na ich stan, poważne prace są wykluczone. Władze Gdyni zdecydowały o ich wyburzeniu i budowie na części opuszczonego terenu bloku bez barier.

Nowy budynek bez barier składa się z 30 lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych. Na parterze znajduje się świetlica mieszkańców.

Całość zaprojektowano tak, by osoby starsze czy z ograniczoną sprawnością nie miały problemów z poruszaniem się. Są bezprogowe wejście do budynku, przestronna klatka schodowa, szeroka winda oraz odpowiednia aranżacja każdego z mieszkań. Jest też wspólny ogród, w którym mieszkańcy mogą uprawiać warzywa lub rośliny ozdobne. Uprawa prowadzona jest w skrzyniach ułatwiających dostęp osobom poruszającym się na wózkach. W bloku zaprojektowano świetlicę oraz ogród sąsiedzki – miejsca integracji dla mieszkańców. Działanie świetlicy wspiera organizacja pozarządowa pracująca z mieszkańcami budynku komunalnego w celu zorganizowania silnej i samozarządzającej się społeczności lokalnej.

Później pójdziemy spacerem przez dawną wieś Oksywie wzdłuż ulicy Arciszewskich. mijając kilka inwestycji rewitalizacyjnych nakierowanych na podniesienie bezpieczeństwa pieszych, aż dojdziemy do:

Przystań Śmidowicza 49

budynek Przystani
budynek Przystani

Gdyńskie Przystanie to lokalne miejsca aktywności mieszkańców (zwane także centrami sąsiedzkimi), które mają za zadanie integrować mieszkańców i mieszkanki ze wszystkich grup wiekowych. W Przystaniach można skorzystać z organizowanych zajęć i wziąć udział w spotkaniach lub rozwijać własne zainteresowania i pasje proponując działania lokalne lub oferując prowadzenie zajęć dla sąsiadów. Wydarzenia są bezpłatne. W lokalach Przystani można także organizować spotkania grup nieformalnych lub organizacji pozarządowych.

Przystań Śmidowicza 49 jest największą z gdyńskich Przystani. Prowadzi ją Laboratorium Innowacji Społecznych.

Więcej informacji: https://przystan.gdynia.pl/przystan/smidowicza-49/


Wizyty odbywają się dzięki wsparciu Miasta Gdynia, w tym szczególnie zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych.

Skip to content