Fundusze UE
RP
UE

Wstecz 3 ciekawe innowacje od kobiet dla kobiet

08-03-2023
Korzystamy z Dnia Kobiet jako pretekstu do przypomnienia kilku innowacji społecznych tworzonych z myślą o kobietach i dziewczynach.

Zmapuj siebie

Autorki: Paulina Anna Galanciak, Paulina Julia Łoś

Na czym polega rozwiązanie: Zmapuj Siebie to projekt skierowany do dziewczyn w wieku licealnym, który wspiera je w odważnym i świadomym planowaniu swojej przyszłości.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości i pogłębianie wiedzy o rynku pracy.

To wszystko, żeby lepiej zrozumieć siebie i tym samym – wybierać dla siebie lepsze drogi. To projekt o traktowaniu swojego życia jako podróży, w której zamiast strachu przed każdym kolejnym krokiem chcemy nauczyć się zaciekawienia, odwagi i próbowania coraz to nowych ścieżek, nawet jeśli czasem czujemy, że z którejś trzeba zawrócić.

Wspieramy w odkrywaniu jakie są Twoje potrzeby i marzenia, i jak zrobić z nich plany.
To przygoda, w której chcemy odkrywać nieodkryte i oswajać nieoswojone.

Fuksjowa Lady

Autorki: Weronika Ceglarek, Wioletta Jamróz

Na czym polega rozwiązanie: W ramach innowacji stworzono dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnością intelektualną, schemat wizualno-elektroniczny wykorzystujący zegarek wibrująco-dźwiękowy, który przypomina o konieczności i sposobie higieny w czasie menstruacji.

Fuksjowa Lady – przebieg testowania innowacji

Jak wynika z badań 29% kobiet z niepełnosprawnością intelektualna nigdy nie miało okazji nauczyć się samodzielności w zakresie samoobsługi w trakcie miesiączki. Osobami, które udzielały wsparcia w tym zakresie były głównie matki.

Badania wskazują, że kobiety nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej są w stanie osiągnąć samodzielność w zakresie samoobsługi w trakcie miesiączkowania.
Kobiety z niepełnosprawnością intelektualną powinny mieć dostęp do wsparcia, wiedzy, edukacji a także nabywania samodzielności w tym zakresie.

Zawód Artystka

Autorki: Paulina Czapska, Anna Szapert

Na czym polega rozwiązanie: Innowatorki szukały sposobu na to, żeby wzmocnić absolwentki uczeni artystycznych w myśleniu, że bycie artystką faktycznie może być zawodem. Szukały modelu wsparcia artystek wchodzących na rynek pracy, w oparciu o ich potrzeby i zasoby. W rezultacie powstał podręcznik dla młodych artystek wchodzących na rynek pracy i matryca do tworzenia indywidualnych planów rozwoju zawodowego. Równie istotnym efektem testowania innowacji wydaje się społeczność, która zaczęła się tworzyć w trakcie pracy nad innowacją, nadal się rozwija i może pełnić funkcję sieci wsparcia dla zawodowych artystek w przyszłości.

https://www.facebook.com/ZawodArtystka/

logo innowacji Zawód Artystka

Wciąż żywo pamiętamy, jak zagubione i niepewne siebie i swojej przyszłości byłyśmy w momencie wchodzenia na rynek pracy. Jednocześnie dziś jako aktywne zawodowo edukatorki, trenerki, terapeutki i artystki chcemy podzielić się naszym doświadczeniem i wesprzeć Cię w tym trudnym
(jak oceniamy) procesie. Zaszczepić myśl, że tym, co masz, możesz się dzielić i podawać to dalej. Pokazać, że dookoła są
kobiety, które rozumieją przez co przechodzisz, życzą Ci dobrze i są gotowe pomóc na tyle, na ile mogą i potrafią.

Paulina Czapska, Anna Szapert Zawód Artystka

Skip to content