Wstecz Kurs „Projektowanie starości” 25-27.10 – zapraszamy do udziału

02-10-2023
Do 2050 roku Polska osiągnie jeden z najwyższych współczynników starości w Europie. Coraz więcej podmiotów zdaje sobie sprawę, że to właśnie osoby starsze będą (a może już są) jedną z największych grup odbiorców ich działań. Starzenie społeczeństwa jest wyzwaniem, przed którym wszyscy stoimy. Proponowany przez nas kurs ma na celu lepsze zrozumienie procesu starzenia się i dzięki temu podniesienie warunków życia seniorów.

Dla kogo?

do udziału zapraszamy:

  • innowatorów_ki społecznych,
  • aktywistów_ki,
  • społeczników_czki,
  • wszystkie osoby, które realizują lub planują działania dla osób starszych.

Kurs będzie szczególnie wartościowy dla osób, które projektują lub wdrażają rozwiązania, usługi, produkty z przeznaczeniem dla osób starszych i chciałyby robić to jeszcze lepiej.

Będzie to druga edycja „Projektowania starości” skierowana do tej grupy, pierwsza odbyła się w marcu 2023 r. Kurs będzie miał (prawie) analogiczny program, zapraszamy zatem osoby, które jeszcze nie miały okazji w nim uczestniczyć.

 

Kiedy?

25-27 października 2023 r.

rozpoczynamy w środę 25.10 o godz. 14:00, kończymy w piątek 27.10 o godz. 14:00.

Gdzie?

kurs odbędzie się w Warszawie, w Spółdzielczym Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym „Żurawia”
ul. Żurawia 47

O kursie

Kurs “Projektowanie starości” jest autorskim programem opracowanym i prowadzonym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w oparciu o ich ponad 15-letnie doświadczenia. Dotychczas odbyło się 7 edycji kursu (on-line i offline), w których udział wzięło ponad 375 osób.

Jedna z edycji, która odbyła się w marcu 2023 r. była przygotowana specjalnie z myślą o  innowatora_kach społecznych. Spotkała się z na tyle dobrym odbiorem, że postanowiliśmy ją powtórzyć. Kurs będzie miał (prawie) analogiczny program, jak w marcu, zapraszamy zatem osoby, które jeszcze nie miały okazji uczestniczyć.

Kurs obejmuje następujące zagadnienia:

  • rozumienie starości, w tym procesów starzenia i kulturowego postrzegania osób starszych,
  • poznanie podstawowych zagadnień związanych z psychologią starzenia się,
  • poznanie metod pracy z osobami o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych,
  • budowanie relacji z osobami starszymi także na zewnątrz instytucji.

Cele kursu

  • rozumienie globalnych procesów starzenia się i ich lokalne interpretacje,
  • rozróżnianie stereotypów od realiów starzenia się,
  • wprowadzenie do problemu demencji – analiza przypadków,
  • (re/de-)konstruowanie zadań życiowych w kontekście faz starzenia się,
  • modelowanie możliwych działań dla osób starszych,
  • poznawanie istniejących rozwiązań i inspiracja dla własnych przedsięwzięć.

Zgłoszenie

Jeśli chcesz wziąć udział w kursie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 9 października do końca dnia.

Dziękujemy za zainteresowanie, zapisy na kurs zostały zakończone.

limit miejsc: 25

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie gwarantuje udziału w kursie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 25 osób, które zaprosimy do udziału w kursie. W naszym wyborze będziemy się kierować tym, czy osoba zgłaszająca ma już praktyczne doświadczenie w pracy z i dla osób starszych oraz szansą na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

O wynikach rekrutacji poinformujemy do piątku 13 października do końca dnia.

Warunki uczestnictwa

  • Udział w kursie jest bezpłatny,
  • W trakcie zajęć zapewniamy wegetariański catering,
  • Przestrzeń, w której odbywa się kurs jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • Osoby przyjeżdżające spoza Warszawy mogą skorzystać ze zwrotu kosztów podróży oraz z organizowanego przez nas noclegu w Warszawie. 

Prowadzący i Prowadzące 

Marta Białek-Graczyk

Prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2012-2015 członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta St. Warszawy. Autorka publikacji „Kulturalny start-up – podpowiedzi dla inkubatorów”. Pomysłodawczyni i superwizorka pracy oraz metody inkubacji w programie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Konsultantka i trenerka w obszarze kultury, zarządzania projektami, kultury osób starszych i pracy z lokalną społecznością. Prowadziła warsztaty i szkolenia dla takich instytucji jak m.in.: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Mazowiecki Instytut Kultury, Urząd Miasta St. Warszawy, Europejska Fundacja Kultury, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Związek Miast Polskich, Instytut Adama Mickiewicza, British Council, Fundacja Orange, Muzeum Polin, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ambasada Holandii w Polsce.

Ewa Drop

psycholog i gerontolog, trener umiejętności poznawczych, współautorka i wieloletnia realizatorka programu Blisko Bliskich dla rodzinnych (nieformalnych) opiekunów osób starszych oraz programów dla osób w wieku emerytalnym z zakresu aktywizacji, utrzymania sprawności umysłu (treningi funkcji poznawczych), zapobiegania izolacji społecznej osób starszych i ich otoczenia. Od 2012 nieprzerwanie prowadzi szkolenia gerontologiczne i treningi umysłu, konsultacje, seminaria i wykłady dla osób starszych i ich opiekunów (ponad 2500 godzin zajęć). Specjalizuje się w pracy z osobami starszymi zakresie rozwiązywania problemów emocjonalnych i psychicznych związanych z wiekiem. Ukończyła podyplomowe studium terapii i treningu grupowego na UKSW w Warszawie, szkolenia z zakresu zapobiegania przemocy wobec osób starszych, pomocy psychologicznej, interwencji kryzysowej. Jest konsultantką Telefonu wsparcia dla rodzin i bliskich osób starszych prowadzonym przez Stowarzyszenie Syntonia. Przez kilka lat pracowała w poradni mailowej Instytutu Psychologii Zdrowia oraz w Poradni Telefonicznej dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym. Prowadzi szkolenia i superwizje dla wolontariuszy pracujących z osobami starszymi. Pracuje także jako neuropsycholog w Oddziale Geriatrii Szpitala Bielańskiego

Ewa Kominek

z wykształcenia pracowniczka socjalna i menedżerka pomocy społecznej. Wieloletnia pracowniczka ośrodka pomocy społecznej. Do 2016 roku członkini zarządu ekumenicznej Fundacji „Samaritanus”, z którą tworzyła ogólnopolską sieć ośrodków Ośrodków Aktywizacji Seniorów, działających m.in w Poznaniu, Lublinie, Pruszkowie i Koszalinie. Od 2004 roku jest ekspertką ds. dyskryminacji osób starszych w AGE Platform EU w Brukseli. W latach 2009-2015 członkini w komisji oceniającej polskie miasta startujące w konkursie Komisji Europejskiej „Access City Award”. W 2010 r. otrzymała od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrny Krzyż Zasługi m.in. za działania na rzecz seniorów. W latach 2013 – 2015 członkini Rady ds. Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W Towarzystwie „ę” od 2017 roku pracuje przy projekcie „Generator Innowacji. Sieci wsparcia” jako specjalistka ds. osób starszych.

Magdalena Rosochacka-Gmitrzak

socjolożka, badaczka, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Działania naukowe prowadzi w obrębie socjologii starzenia się, gerontologii społecznej i socjologii rodziny. Współredaktorka pracy „Dialog międzypokoleniowy. Między ideą a praktyką. Inspiracje” (2013), "Obrazy życia rodzinnego i intymności" (2020), współautorka badań i książki "Wciąż jeszcze w gnieździe rodzinnym?" (2017). Współpracuje z TIT ę od 2011 r., członkini zarządu od 2019 r. W TIT „ę” służyła wsparciem doradczym w projektach „ZOOM na Rady Seniorów”, „Seniorzy w akcji” czy „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”. Ekspercko zaangażowana także w Komisji ds. Osób Starszych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecne projekty naukowe dotyczą eksploracji zagadnień takich jak: problemy opieki w starzeniu się, rozwój gerontologii społecznej, przeobrażenia męskości i ról społecznych w starzejących się społeczeństwach.

Kontakt

Na wszelkie pytania dotyczące kursu odpowie Julia Zasacka jzasacka@stocznia.org.pl.

Dołącz do newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o kolejnych szkoleniach i warsztatach dotyczących innowacji społecznych, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Wystarczy kliknąć tutaj.

 

Wydarzenia są organizowane w ramach projektu projektu Katalizator innowacji społecznych, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Skip to content