Wstecz Opieka stomatologiczna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – konkurs
Koncepcja opiera się na dwóch mikroinnowacjach, rozwijanych w inkubatorze i testowanych w szkołach specjalnych – „Stomatologia bez barier” oraz „Coraz bliżej lekarza”, wspieranych w ramach Inkubatora Wielkich Jutra prowadzonego przez DGA S.A.
Skalowanie innowacji oznacza, że dopracowane rozwiązania będą wdrażane na szerszą skalę, by ułatwić dzieciom adaptację do wizyt stomatologicznych.
Cel konkursu i jego specyfika
„Celem projektu jest poprawa dostępności opieki stomatologicznej dla uczniów i uczennic ze szkół podstawowych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności poprzez dopracowanie wieloetapowego modelu działania adaptującego uczniów i uczennice do wizyt stomatologicznych i profilaktyki dbania o jamę ustną. W projekcie mogą brać udział również wychowankowie i wychowanki ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Działania w tym zakresie zwiększą akceptację badań stomatologicznych, w tym ułatwią leczenie oraz wdrożenie niezbędnej profilaktyki, poprzez ułatwienie kontaktu pacjenta ze stomatologiem lub stomatolożką oraz podniesienie skuteczności wizyt stomatologicznych.”
Konkurs jest organizowany w ramach V Priorytetu FERS, Działanie 5.1 Innowacje społeczne (Innowacyjne działania społeczne), w ramach typu operacji: Skalowanie rozwiązań – dopracowanie (o ile będzie to konieczne) i zwiększenie wykorzystania nowych rozwiązań, stosowanych dotąd w ograniczonym zakresie lub o ograniczonym zasięgu.
Kto może składać wnioski?
Projekt powinien być realizowany w partnerstwie co najmniej dwóch podmiotów, które spełniają następujące warunki:
- co najmniej jeden z partnerów jest organizacją pozarządową, która posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej w szkołach lub ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych zdobyte na terenie przynajmniej 4 województw;
- co najmniej jeden z partnerów prowadzi co najmniej 5-letnią statutową działalność w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Wnioskodawca (partner wiodący) musi spełniać przynajmniej jedno z powyższych kryteriów.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski o dofinansowanie można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu SOWA EFS, który służy do obsługi procesu ubiegania się o środki z EFS+ na lata 2021–2027. Aby złożyć wniosek, należy założyć konto użytkownika na stronie internetowej www.sowa2021.efs.gov.pl.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie można uzyskać na projekty w zakresie skalowania rozwiązań – dopracowanie (o ile będzie to konieczne) i zwiększenie wykorzystania nowych rozwiązań, które dotychczas były stosowane w ograniczonym zakresie lub o ograniczonym zasięgu.
Dofinansowanie
- Poziom dofinansowania: 100% (środki UE i budżet państwa).
- Wkład własny: nie jest wymagany.
- Pula środków: 6 mln PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin konkursu obowiązujący od 20 stycznia 2025 r. znajduje się tutaj.
Termin naboru
23 stycznia 2025 r. do 17 marca 2025 r.
Planowany termin rozstrzygnięcia: III kwartał 2025 r.