Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Ruszył Fundusz Sektor 3.0. Nawet 120 000 zł na projekt #TechForGood

22-10-2023
Masz pomysł na rozwiązanie konkretnego społecznego problemu przy pomocy technologii cyfrowych i posiadasz status organizacji pozarządowej? Zgłoś się do Funduszu Sektor 3.0 i zdobądź finansowanie oraz wsparcie mentorów przy wdrożeniu swojego produktu lub usługi. Na zgłoszenia pomysłów w duchu #TechForGood czas jest do 3 listopada 2023 r.

Czym jest Fundusz Sektor 3.0?

To element programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który od lat wspiera tworzenie nowych narzedzi cyfrowych społecznie użytecznych zgodnych z ideą #TechForGood.

#TechForGood to bardzo szerokie pojęcie, które może dotyczyć zarówno kwestii ochrony środowiska, wyrównywania szans, zrównoważonego rozwoju czy pomocy osobom z niepełnosprawnościami, jak i codziennej działalności organizacji pozarządowych – warunkiem jest wykorzystanie technologii do rozwiązania konkretnego problemu społecznego.

W tym roku Fundusz Sektor 3.0 otrzymuje nową, hybrydową odsłonę. Uczestnicy spotkają się na inauguracji inkubacji oraz ponownie w marcu podczas finałowych prezentacji projektów. Wierzymy, że przywrócenie osobistej interakcji między zespołami jeszcze bardziej wzmocni wymianę wiedzy i doświadczeń oraz networkingowy charakter tej inicjatywy – wyjaśnia dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.

Jakie wsparcie oferuje Fundusz Sektor 3.0?

W ramach procesu inkubacji, zespoły wezmą udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleniowo-doradczym, który umożliwi dopracowanie pomysłu, stworzenie spójnej koncepcji oraz wprowadzenie produktu cyfrowego lub usługi na rynek. Proces ten składa się z następujących etapów:

  • tworzenie ścieżki użytkownika oraz propozycji wartości,
  • eksperymentowanie,
  • tworzenie modelu biznesowego,
  • ochrona własności intelektualnej,
  • komunikacja i sprzedaż,
  • prezentacja pomysłu (tzw. pitch).

Wsparcie w Funduszu Sektor 3.0 trwa jeszcze długo po samej inkubacji – uważam to za jego największą wartość. Fundusz to nie tylko dawka wiedzy. To ludzie, którzy spędzili w swoich dziedzinach długie lata i doradzają jak coś zrobić z praktycznego punktu widzenia – wskazuje Piotr Przybylski z projektu RedDrop, jednego z uczestników inkubacji w edycji 2019-2020.

Zwieńczeniem trzymiesięcznej pracy jest prezentacja przez uczestników projektów przed Komisją Ekspertów, która zdecyduje o przyznaniu wsparcia finansowego. W jej składzie są: Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Bartosz Borowiec z Deloitte Digital, Katarzyna Królak-Wyszyńska z Innovatika oraz Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Najwyżej ocenione zespoły mogą uzyskać do 120 000 złotych finansowania na dalszy rozwój projektów.

Kto może się zgłosić?

Do udziału zaproszeni są pomysłodawcy i pomysłodawczynie nowych rozwiązań społecznych. Fundusz Sektor 3.0 adresowany jest do każdej organizacji, która ma pomysł na nową technologię w duchu #TechForGood, natomiast nie wie od czego zacząć jego realizację lub nie ma na to środków finansowych. Zespół projektowy powinien liczyć od 2 do 5 osób i mieć status stowarzyszenia lub fundacji. Organizatorzy zapraszają do zgłoszeń również zespoły mieszane, złożone z przedstawicieli organizacji, firm, czy niezależnych specjalistów z branży technologicznej, działające w partnerstwach.

Gorąco zapraszamy organizacje społeczne do zgłaszania swoich pomysłów do Funduszu Sektor 3.0. Dzięki temu dowiecie się, jak wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii – by działania, które prowadzicie, przerosły Wasze oczekiwania. Wykorzystajcie tę szansę – zachęca Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz członek Komisji Ekspertów Funduszu.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia zespołów do tegorocznej edycji procesu inkubacji przyjmowane są poprzez formularz na stronie internetowej Funduszu Sektor 3.0 do 3 listopada 2023 r. Więcej informacji dostępnych jest u Koordynatorki Projektu, Karoliny Waleckiej: karolina.walecka@frsi.org.pl.

Dowiedz się więcej, poznaj grono mentorów i mentorek oraz dotychczasowych laureatów i laureatki konkursu na stronie programu.

Skip to content