Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Wydaliśmy książkę o innowacjach społecznych w Barcelonie

21-09-2023
Okładka książki "Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie" na szarym tle z mieszanką liter i czarnych sylwetek spacerujących postaci.
Dziś na WymIaNNie w Gdyni ma miejsce premiera nowej książki Aleksandry Zemke "Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie". To opowieść o tym, jak nowatorskie rozwiązania powstają i zakorzeniają się w tkance miasta. Publikacja o wyjątkowych katalońskich odpowiedziach na wyzwania społeczne powstała na podstawie kilkunastu lat osobistych doświadczeń pracy autorki w sektorze innowacji społecznych Barcelony.

„Barcelona od lat jest punktem odniesienia innowacji i odważnych polityk lokalnych. Potrafi łączyć nowe technologie z wrażliwością społeczną i otwartością. Świetnie wyczuwa nowe trendy, a często sama je kreuje. Na arenie międzynarodowej jest mistrzynią marketingu, niewiele miast tak dobrze się pozycjonuje, przyciąga jak magnes inwestorów i innowatorów. Prowadzi w rankingach na najlepsze dzielnice i ulice świata. W Hiszpanii jest miastem inwestującym najwięcej w polityki społeczne. Nie boi się eksperymentować, łączyć nowych podejść do tworzenia miasta z kilkusetletnimi tradycjami współpracy, zrzeszania się i aktywizmu. Specyficzny zlepek uwarunkowań stworzył w Barcelonie podłoże społeczne, na którym powstają innowacje mogące inspirować inne miasta i społeczności lokalne. Czego warto się uczyć z doświadczeń Barcelony?”

(Aleksandra Zemke, „Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie”, ze Wstępu)

Książkę do pobrania w formacie pdf znajdziesz w naszej bibliotece.

Aleksandra Zemke

Edukatorka, projektantka i działaczka społeczna. Absolwentka rozwiązywania konfliktów na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 2011 roku założyła w Hiszpanii organizację pozarządową Smilemundo, tworzącą innowacyjne narzędzia edukacyjne wspierające progresywną zmianę społeczną, które są wykorzystywane w setkach europejskich szkół, uczelni wyższych, domów kultury i firm. Od lat współpracuje z instytucjami działającymi na polu polityki lokalnej: United Cities and Local Governments, UrbanLab Gdynia, Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), UN-Habitat, Educating Cities czy Prowincją Barcelona. Jest aktywistą ruchu miejskiego En Comú.

Skip to content