Fundusze UE
RP
UE

Wstecz WymIaNNa doświadczeń, czyli wyjątkowe spotkania i rozmowy o innowacjach społecznych

27-09-2023
Na zdjęciu znajduje się blisko dwustuosobowa grupa ludzi (uczestniczek i uczestników 4. wymIaNNy) pozująca do zdjęcia na tle przeszklonego budynku.
Około 240 osób pełnych entuzjazmu, pomysłów oraz zdolnych do wymyślania i wdrażania nowatorskich rozwiązań realnych potrzeb społecznych, spotkało się w Gdyni i Gdańsku na czwartej już wymIaNNie, by wspólnie rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami związanymi z innowacjami społecznymi. 

Za każdą innowacją stoją ludzie

Reprezentanci i reprezentantki ponad 100 instytucji i organizacji uczestniczyli w wymIaNNie – wyjątkowym spotkaniu dla wszystkich zainteresowanych nowymi sposobami działania, usługami, a także przedmiotami i urządzeniami, które lepiej niż dotychczas odpowiadają na realne potrzeby społeczne. Takimi, które – parafrazując słowa prezydenta Lincolna o demokracji – tworzone są przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi. Nie była to tradycyjna konferencja czy “gadające głowy”, a prawdziwa wymiana – myśli i pomysłów, czas na poznawanie się, bycie razem i inspirację.

 

Potrzeba matką wynalazków 

Innowacje społeczne mają swoje źródło w realnym życiu, w autentycznych rodzinnych i zawodowych sytuacjach, biorą się z doświadczeń matek, rodzeństwa, bliskich, sąsiadów, czy przypadkowo poznanych osób. Bezpośrednie doświadczenia samych innowatorów i innowatorek dają im bardzo dobre przygotowanie i motywację do uruchamiania innowacji. W ramach działań Katalizatora innowacji społecznych Fundacja Stocznia i Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych starają się dotrzeć do nich i spotykać ich ze sobą. Największą z takich okazji jest właśnie wymIaNNa – ogólnopolski “zlot” innowatorów i innowatorek oraz przedstawicieli i przedstawicielek instytucji wspierających innowacje: inkubatorów innowacji społecznych, samorządów, administracji, uczelni, grantodawców, instytucji finansowych czy firm zaangażowanych społecznie, który odbył się 21 i 22 września w Gdyni i Gdańsku.

 

Na wymIaNNie rosną skrzydła i mózg paruje

Podczas tegorocznej edycji odbyło się prawie 60 sesji tematycznych oraz wizyt studyjnych. Otwartość i energia uczestników i uczestniczek do rozmowy, wymiany doświadczeń i pomysłów spowodowała, że trwały one przez cały czas (także w przerwach i “po godzinach”) i wiele wskazuje na to, że zaczerpnięte na wymIaNNie inspiracje będą rozprzestrzeniać się po całym kraju, bowiem – jak sami uczestnicy i uczestniczki mówili – “zabiorę się za ten temat u siebie!”. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie – był czas na poważne rozmowy o “systemie”, skalowaniu i finansowaniu, ale także przestrzeń na wytchnienie przy szydełku czy w tańcu. To prawdziwa wymIaNNa energii, kontaktów, opinii i serdecznych uśmiechów. I – jak podsumowali jej uczestnicy – “Na wymIaNNie rosną skrzydła i mózg paruje. To inspiracja, najlepszy energetyk i cudowni ludzie.”

Zobacz stronę wymIaNNy: innowacjespoleczne.pl/wymianna 

Poznaj innowacje społeczne na stronie www.innowacjespoleczne.pl

Śledź nas na Facebooku: www.facebook.com/innowacjespolecznepl 

***

4.wymIaNNa została zorganizowana w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, wspólnie przez Fundacja Stocznia, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Miasto Gdynia oraz Miasto Gdańsk i Fundacja RC.

Zobacz fotorelację z czwartej wymIaNNy!

Skip to content