Wstecz Wyniki badania „Dignified Employment” 2023-2024 przeprowadzonego przez NESsT

02-01-2025
NESsT, organizacja inwestująca w przedsiębiorstwa społeczne, które tworzą wysokiej jakości miejsca pracy dla społeczności o słabo rozwiniętej infrastrukturze, opublikowała wyniki swojego badania "Dignified Employment" (Godne zatrudnienie) za lata 2023-2024. To coroczne badanie, mające na celu ocenę wpływu działań organizacji na poprawę warunków pracy osób zatrudnionych w firmach, z którymi współpracuje, ukazuje istotne zmiany, świadczące o postępie w zakresie tworzenia godnych miejsc pracy.

Cel badania: Jakie są efekty zatrudnienia w firmach społecznych?

Badanie „Dignified Employment” zostało zainicjowane przez NESsT w 2018 roku w celu głębszego zrozumienia, jak zatrudnienie w przedsiębiorstwach społecznych wpływa na życie osób pracujących w tych firmach. Kluczowe pytania, które stały przed badaniem, to:

  • Czy praca w przedsiębiorstwach społecznych poprawia jakość życia ich pracowników?
  • Czy osoby te wychodzą z ubóstwa?
  • Jak oceniają one stabilność swojego zatrudnienia i bezpieczeństwo pracy?

Dzięki bezpośrednim rozmowom z pracownikami oraz dostawcami z przedsiębiorstw wspieranych przez NESsT, organizacja uzyskała dane, które pozwoliły lepiej zrozumieć, jak praca w takich firmach wpływa na różne grupy społeczne, w tym osoby z mniejszych miejscowości, osoby o niższym wykształceniu czy z grup mniejszościowych.

Demografia

Badanie objęło 531 respondentów z sześciu krajów, w których NESsT działa: Brazylii, Chile, Kolumbii, Peru, Polski i Rumunii. W porównaniu do poprzedniego badania w 2021 roku, liczba respondentów wzrosła o 37%. Warto zauważyć, że w badaniu uczestniczyły głównie osoby w wieku produkcyjnym (19-50 lat), z przewagą kobiet (56%).

Zdecydowana większość respondentów (55%) nie posiada wykształcenia wyższego, a 28% posiada tylko maturę. Zaledwie 20% badanych ukończyło studia licencjackie. Warto również zauważyć, że więcej kobiet niż mężczyzn posiada wykształcenie wyższe. Respondenci pochodzili głównie z obszarów wiejskich, co odzwierciedla priorytet NESsT we wspieraniu osób z rejonów o ograniczonych możliwościach zawodowych.

Zatrudnienie

90% osób zatrudnionych w firmach społecznych, które uczestniczyły w badaniu, ma formalne umowy, co jest wynikiem o 2% wyższym niż w poprzednim badaniu. Spośród tych, którzy mają formalne zatrudnienie, 70% pracuje na umowach o pracę na czas nieokreślony. Warto zauważyć, że formalizacja zatrudnienia jest bardziej rozpowszechniona w miastach, gdzie warunki pracy są lepsze. Co ważne, 90% respondentów czuje się stabilnie w swojej pracy i spodziewa się, że pozostanie w tej samej firmie lub branży w nadchodzących miesiącach.

Dochody

58% uczestników badania zarabia więcej niż w roku ubiegłym. Dochody z pracy w firmach społecznych stanowią średnio 82-86% całkowitych dochodów osób zatrudnionych w miastach, a 60% w obszarach wiejskich. W kontekście poziomu wynagrodzenia, respondenci zarabiają średnio 192% powyżej minimalnej krajowej, a różnice dochodowe między mężczyznami a kobietami wynoszą 236% dla mężczyzn i 164% dla kobiet.

Badanie wykazało również, że dochody z pracy w firmach społecznych stanowią 48-64% całkowitego dochodu gospodarstw domowych beneficjentów, co jest gorszym wynikiem niż w poprzednich latach. Nadal jednak, wynagrodzenia te pozwalają pracownikom na poprawę jakości życia i zwiększenie stabilności finansowej.

Równość płci

Badanie z 2023-2024 roku wykazało znaczną poprawę w kwestii równości płci w miejscu pracy. 85% respondentów potwierdziło, że mężczyźni i kobiety są równo traktowani w miejscu pracy. Wspieranie równych szans dla kobiet i mężczyzn w firmach społecznych to jeden z priorytetów NESsT, który realizuje m.in. poprzez szkolenia oraz promowanie polityki równości płci wśród swoich partnerów.

Co to znaczy mieć „godną pracę”?

W tym roku NESsT wprowadziła nowy element badania – zbieranie świadectw od respondentów na temat tego, czym jest dla nich „godna praca”. W odpowiedziach często pojawiały się szacunek, sprawiedliwa płaca, bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego. Jeden z respondentów zauważył: „Godna praca to taka, która zapewnia szacunek, sprawiedliwą zapłatę, bezpieczeństwo oraz atmosferę, która nikogo nie wyklucza”.

Podsumowanie i dalsze działania

Wyniki badania pokazują, że NESsT i jej portfolio przedsiębiorstw społecznych mają znaczący wpływ na poprawę jakości życia swoich pracowników, zwłaszcza tych z mniejszych miejscowości, grup mniejszościowych czy z terenów wiejskich. Wzrost wynagrodzeń i stabilne zatrudnienie to jedne z głównych osiągnięć organizacji w ostatnich latach. Z perspektywy społecznej i ekonomicznej, takie firmy wnoszą istotny wkład w budowanie społeczności odpornych na kryzysy i ubóstwo.

NESsT, kontynuując swoją misję, planuje dalszy rozwój badań oraz wdrażanie nowych inicjatyw na rzecz równości i godnych warunków pracy. Kluczowe dla organizacji jest również monitorowanie i wspieranie pozytywnego wpływu na społeczności, w których działa.

Przeczytaj także

Nieustraszone! Liderki zmiany, program wzmacniania odwagi
Nieustraszone! Liderki zmiany

Program wzmacniania odwagi do zmiany dla kobiet pracujących w trzecim sektorze

Skip to content