Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Zadbajmy o babcie i dziadków nie tylko od święta! Znajdź innowacyjny prezent od serca

21-01-2024
Zbliżające się święta - Dni Babci i Dziadka, to doskonała okazja do przypomnienia o tym, co tak naprawdę jest ważne dla nas wszystkich – zdrowie i komfort życia w wieku senioralnym. Inicjatyw, które wspierają osoby starsze w rozwiązywaniu codziennych problemów i poprawie jakości ich życia, jest wiele. Wybraliśmy najciekawsze pomysły skierowane do seniorów i seniorek, które w ostatnich latach powstały w polskich inkubatorach innowacji społecznych.

“Byłem tam gdzie Ty, będziesz tam gdzie ja”

Starość dotyczy nas wszystkich.

“Jednak starzenie się to zróżnicowany proces, który zależy od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, stanu portfela, płci, miejsca zamieszkania czy relacji społecznych. Dobra, aktywna, szczęśliwa starość jest możliwa, nawet jeśli teraz wydaje się utopijną ideą. Już dziś co szósty Polak lub Polka ma 65 lat. W 2050 roku co trzecia osoba w Polsce będzie powyżej 65. roku życia. Czy będziesz wśród nich? A może będą w tej grupie Twoi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi?”

czytamy na stronie inkubatora Generator Innowacji Sieci Wsparcia 2, którego działalność skupia się na poszukiwaniu innowacji społecznych na rzecz osób starszych. 

Powstałe w inkubatorach w całej Polsce mikroinnowacje odpowiadają na konkretne potrzeby osób starszych, pomagają seniorom i seniorkom w utrzymaniu aktywności społecznej, psychicznej i fizycznej, poprzez m.in. zwiększenie dostępności usług, poprawę w sferze komunikacji i aktywizacji społecznej, wsparcie w opiece czy oparty o technologię monitoring zdrowia. Wspierają również osoby, które się nimi opiekują.

Lekarstwo na samotność

Tego problemu nie da się “rozwiązać” pieniędzmi czy receptami. Realnie potrzebujemy siebie nawzajem i swojej uwagi. Problem samotności dotyczy wielu osób, ale szczególnie boleśnie osób starszych. W inkubatorach innowacji powstały i rozwinęły się konkretne rozwiązania dla problemów związanych z relacjami, zapobieganiu wykluczeniu społecznemu i współpracy międzypokoleniowej. Dlatego zachęcamy do poznania wyjątkowych pomysłów! 

Możesz zagrać w RPG z seniorami i seniorkami, stworzyć wspólną opowieść i wcielić się w rolę niezwykłych bohaterów! Zobacz jak działa Teatr przy stole oglądając ten film, a na stronie pobierzesz gotowe scenariusze zajęć.

Połącz dwie grupy zagrożone wykluczeniem – spraw, by osoby starsze i osoby w kryzysie bezdomności poznali się i mieli okazję do rozmowy bez uprzedzeń i stereotypów. Poznaj Kumpli bez uprzedzeń oglądając film i zobacz szczegóły tego pomysłu na stronie.

Donoszenie na sąsiada to nie grzech, szczególnie jeśli potrzebuje on pomocy. Obejrzyj film o tym, jak pomóc osobom starszym dotkniętych ubóstwem energetycznym i dowiedz się więcej o akcji Ogrzej sąsiada na stronie.

Jak rozmawiać, wymieniać myśli z osobami o innych poglądach, w tym związanych z różnicą wieku, dowiesz się podczas Dialogów Pokoleń. Zobacz film Po co? Dla kogo? Z kim? i odwiedź stronęA co może przynieść międzypokoleniowa wymiana wiedzy i budowanie więzi? Zdobądź Fakultet: Wiedza Pokoleń lub Wiedza na Pokolenia. Dowiedz się więcej z filmu i zajrzyj na stronę.

W dochodzeniu swoich praw przed sądem, przeprowadzaniu osób starszych przez procedury i wsparcie w uzyskaniu pomocy prawnej oferują Juniorzy Seniorom. Zobacz jak to działa oglądając film oraz stronę.

O tym jak odnaleźć się na rynku pracy osobom 50+, czyli praktyczne wskazówki i przewodnik po narzędziach wspierających kompetencje cyfrowe zebrano w Zasobniku 50+

 

Nowe technologie w służbie osoby starszej

Poza opracowywaniem nowych leków nowoczesne technologie przynoszą coraz lepsze rozwiązania wspierające codzienne życie seniorów i seniorek. Istnieją już na rynku opaski alarmujące czy pudełka na lekarstwa otwierane o konkretnej godzinie. Poznaj kolejne innowacje, które wkrótce mogą stać się równie popularne. 

W zdalnej opiece i usługach opiekuńczych pomóc osobom starszym może E-care. To zorganizowane wsparcie online pomagające w załatwieniu spraw urzędowych, kontakcie z lekarzami czy współuczestnictwie w e-kulturze. Zobacz film, jak to działa i dowiedz się więcej na stronie

Innowacja Zdalna opieka domowa przy pomocy prostej w obsłudze aplikacji daje możliwość seniorowi i seniorce poinformowania opiekunów (rodzinnych czy zawodowych) o swoim nastroju i zdrowiu. Zobacz jak to działa w filmie oraz na stronie.

Senior w Świecie VR to innowacja, która stwarza możliwość zupełnie nowej jakości prowadzenia unikalnych zajęć terapeutycznych oraz rozwiązuje problem dostępności do przestrzeni publicznej. To wszystko w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu gogli VR! Obejrzyj film oraz odwiedź stronę innowacji.

Pozostając w wirtualnym świecie, warta poznania jest także platforma internetowa Mercury umożliwiająca dostęp do symulatora czterech urządzeń samoobsługowych (bankomat, parkomat, paczkomat oraz kasa samoobsługowa), dająca możliwość przetestowania jego obsługi w bezpiecznych, domowych warunkach. Zobacz film i dowiedz się, jak korzystać z innowacji na stronie.

W inkubatorach pojawiły się także stricte użytkowe pomysły. Adapti to specjalnie zaprojektowana kolekcja mebli dla mieszkańców domów pomocy społecznej – ma za zadanie ułatwić przystosowanie się do nowego miejsca zamieszkania. Więcej możesz dowiedzieć się z filmu oraz na stronie

Plusk to mobilny prysznic, przemyślany tak, by mógł stanąć w dowolnym miejscu. Jest dość łatwy do wykonania z pomocą lokalnych rzemieślników. Zobacz film o tym, jak powstawał mobilny prysznic i dowiedz się więcej na stronie.

Kołdra terapeutyczna seniora to narzędzie w tzw. terapii przyłóżkowej seniorów i seniorek cierpiących na choroby otępienne, które pozwala na stymulację poznawczą chorego, uspokojenie, rozładowanie emocji, zainicjowanie rozmowy i dostarczenie przyjemnych doznań dotykowych. Zobacz jak działa kołdra na stronie.

Niezła sztuka dla seniora i seniorki

Niezależnie od wieku, sztuka i kultura mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Obcowanie seniorów i seniorek z szeroko pojętą sztuką daje możliwość ekspresji i wyrażenia siebie, stymuluje umysł i pamięć, może stać się formą terapii, jak również sprzyja budowaniu więzi społecznych. 

Odpowiednio dobrana muzyka poprawia nastrój i funkcjonowanie osób cierpiących na choroby otępienne, a w efekcie ułatwia pracę ich opiekunom i zwiększa kontakt z chorymi. Poznaj Muzykę przeciw demencji – przewodnik oraz 20 zestawów muzycznych znanych z młodości dzisiejszych seniorów na stronie

Podczas zajęć z „Muzyką przeciw demencji” w DPS „Chemik” w WarszawieZdjęcie wykonane przez Dorota Aniołkowska Starszy Instruktor Terapii Zajęciowej

Podczas zajęć z „Muzyką przeciw demencji” w DPS „Chemik” w Warszawie
Zdjęcie wykonane przez Dorota Aniołkowska, Starszy Instruktor Terapii Zajęciowej

 

Pozostając w temacie muzycznym, choć nie jest to innowacja stricte dla osób starszych, poznajcie Wszystko Gra – scenariusze zajęć muzycznych (lekcje nr 2 i 3). Zobacz jaka cudowna piosenka powstała dla Babć i Dziadków i dowiedz się więcej na stronie.

Dzięki choreoterapii (terapii tańcem i ruchem) i innym technikom pracy z ciałem odbudowują się połączenia pomiędzy świadomością cielesną i umysłową, wspomnieniami czy spostrzeżeniami z wykorzystaniem chusty Octaband. Zobacz jak to działa innowacja Pamięć ciała dla osób z demencją oglądając ten film oraz na stronie

Komunikacja kulturalna daje wsparcie instytucjom kultury w otwarciu się na współpracę z osobami 60+: zespoły tych placówek pogłębiają wiedzę na temat sposobów rozmowy z osobami starszymi i przygotowania przestrzeni do ich obecności czy projektowania ulotek. Zobacz, jak działa ten pomysł na stronie

Modelowe wsparcie edukatorek i edukatorów muzealnych w pracy z osobami z chorobami otępiennymi opracowano w ramach Muzeum Pamięci. Dzięki temu pomysłowi osoby starsze mają możliwość kontaktu z kolekcjami sztuki, jednocześnie zmniejszając izolację społeczną. Koniecznie obejrzyjcie 2 filmy (ten i ten) oraz zajrzyjcie na stronę.

Ćwiczenia dla ducha i ciała

Profilaktyka pozwalająca zachować zdrowie, sprawność i samodzielność na długie lata dotyczy nie tylko ciała, lecz także umysłu. O ile mamy świadomość potrzeby aktywności ruchowej w każdym wieku, o tyle trening funkcji poznawczych wciąż jeszcze brzmi nieznajomo. A szkoda! Sprawność umysłu w wieku dojrzałym uwarunkowana jest zarówno biologicznym procesem starzenia się, jak i indywidualnymi doświadczeniami, dietą, aktywnością fizyczną, intelektualną oraz społeczną. 

Poszerzeniu oferty zajęć sportowych dla osób starszych ma pomóc Walking Futbol. To opracowany przez zespół specjalistów podręcznik wdrażania seniorów i seniorek do uprawiania chodzonej piłki nożnej. Obejrzyj film, żeby przekonać się, że to sport dla każdego i dowiedz się więcej na stronie.

O tym, że seksualna emerytura nie istnieje przekonasz się poznając innowację Psychoseksualność osób w wieku senioralnym. To podręcznik o zdrowiu seksualnym oraz potrzebach seniorek i seniorów. Posłuchaj podcastu Społeczne Wynalazki o tym, że aktywność seksualna nie ma terminu ważności i że wszyscy, bez względu na wiek, potrzebujemy miłości i dotyku. Obejrzyj także film o innowacji.

Ptasi terapeuci to innowacja przyrodniczo-terapeutyczna, której celem jest poprawa kondycji psychicznej i dobrostanu osób starszych oraz niepełnosprawnych ptaków z azylów i ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt.  

Dzięki innowacji starsi ludzie zwiększają swoje poczucie sprawstwa, poprawiają samopoczucie, budują nowe relacje społeczne. Dowiedz się więcej na stronie.

W tym miejscu nie może zabraknąć seniorki wśród innowacji, czyli Siłowni Pamięci, która powstała 8 lat temu z myślą o osobach starszych, w trosce o ich samodzielność, komfort życia i bezpieczeństwo. A do tego niezbędny jest sprawny umysł, czyli pamięć, logiczne myślenie, orientacja w przestrzeni, uwaga i planowanie. Pomagają w tym specjalnie opracowane treningi umysłu – do pracy indywidualnej i grupowej. Wszystkie udostępnione są bezpłatnie na stronie.

Z myślą o osobach starszych zmagających się z demencją oraz ich opiekunach powstał projekt „Proste i pomocne”. To kilkanaście ciekawych propozycji samodzielnego wykonania i zastosowania narzędzi terapeutycznych do prowadzenia treningów z seniorami cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i choroby otępienne. Wszystkie możesz poznać na stronie.

Narzędzie rehabilitacyjne BAWITA to drewniana tablica z ruchomymi elementami, które pomagają w stymulacji i usprawnianiu pamięci oraz umiejętności manualnych dla osób z demencją. Zobacz jak to działa oglądając film oraz na stronie.

Niech żyją wspomnienia!

Nasze wspomnienia nie są w naszych rzeczach. Nasze wspomnienia są w nas – pisał Joshua Fields Millburn. Właśnie na tym oparto niezwykłe pomysły, które dają możliwość powrotu seniorom i seniorkom do miejsc bliskich ich sercu. 

Wirtualna podróż sentymentalna to z pozoru nic wielkiego – obejrzenie filmów z miejsc ważnych dla osób starszych, których nie są w stanie osobiście odwiedzić. Jednak rozmowy o wspomnieniach często stanowią wstęp do budowania trwalszych więzi i wspierają dobrostan seniorów i seniorek. Zobacz jak to działa w tym filmie oraz na stronie.

Persoreminiscencja – terapia wspomnieniowa dąży do przezwyciężenia wykluczenia społecznego i osamotnienia osób starszych przez międzypokoleniową czułość i uważność. Wolontariusze pomagają osobom starszym w tworzeniu i redagowaniu materiałów opisujących np. ich historię i doświadczenia życiowe, tak aby można było je wydać w formie książkowej. Dowiedz się więcej oglądając film oraz na stronie.

Senior CUDER to gra towarzyska, która stymuluje osoby starsze do nawiązywania nowych relacji, mówienia o emocjach, odkrywania nieznanych zakątków siebie samych i odnajdywania sensu w aktualnym życiu. Zabawa opiera się na pięciu nierozerwalnie połączonych sferach życia człowieka: ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

***

Najlepszym prezentem, jaki możesz podarować babci lub dziadkowi czy innej osobie starszej, jest twój czas. Mamy nadzieję, że znajdziesz garść inspiracji.  Zachęcamy do skorzystania z pomysłów, które zaproponowaliśmy – możesz zorganizować wspólny dzień pełen przyjemności i wspomnień, spędzić czas na rozmowie i wysłuchaniu drugiej osoby, czy pomóc w wykonaniu jakiegoś zadania czy marzenia. 

Skip to content