Wstecz Bazalnie w domu

Kategorie
O innowacji
Brak odpowiedniej oferty informacyjno-edukacyjnej dla rodziców, która dotyczyłaby profesjonalnej opieki nad osobą z głęboką i wieloraką niepełnosprawnością. Zajmowanie się nią w domu rodzinnym polega głównie tylko na zaspakajaniu podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, pielęgnacja ciała.
Innowacja polega na stworzeniu odpowiedniego i przyjaznego środowiska otaczającego osobę niepełnosprawną w jej domu rodzinnym, a także na oferowaniu rodzicom/ opiekunom nawet minimalne). Za pomocą własnej aktywności i odpowiednio dobranych bodźców pomaga osobie o głębokim upośledzeniu wejść w kontakt z własnym ciałem i światem zewnętrznym.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które wymagają usług opiekuńczych;
opiekunowie OzNI.
OREW, ORW lub SPdP;
NGO świadczące pomoc osobom z głęboką i wieloraką niepełnosprawnością;
rodzice osób z głęboką niepełnosprawnością.
„Bazalnie w domu” – model pracy domowej z dziećmi.
Innowacja kierowana była do rodzin posiadających dziecko wielorako niepełnosprawne. W testowaniu modelu wzięły udział 4 rodziny spełniające odpowiednie kryteria. Każde z dzieci biorących udział w testowaniu było leżące, bez możliwości samodzielnej zmiany pozycji ciała, pampersowane, karmione sondą PEG. Żadne z nich nie przejawiało własnej spontanicznej aktywności. Wszystkie rodziny były wielodzietne (3 lub więcej dzieci), mamy niepracujące zawodowo, które poświęciły się całkowicie opiece nad dziećmi oraz prowadzeniu gospodarstwa domowego.
W trakcie szkolenia osiągnięto założone cele, m.in. zapoznano uczestniczki z podstawowymi założeniami metody stymulacji bazalnej, omówiono pozycje ułożeniowe oraz zaprezentowano materiały wykorzystywane do pracy z dzieckiem. Przygotowano merytorycznie mamy do wprowadzenia stymulacji bazalnej w domu. Z ogromnym zainteresowaniem ćwiczyły na sobie zaprezentowane pozycje ułożeniowe. W trakcie zajęć skrupulatnie notowały ważne informacje i wskazówki dotyczące prawidłowego ułożenia osoby w danej pozycji. Podczas zajęć miały możliwość ułożenia własnych dzieci w pozycjach bazalnych. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ na bieżąco można było dostosowywać pozycje do indywidualnych potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Niektóre dzieci uaktywniły się.
Jak wdrożyć innowację?
Rodzice, opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną;
pedagog przeszkolony w zakresie stymulacji bazalnej;
rehabilitant przeszkolony w zakresie stymulacji bazalnej.
Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny ze środków PFRON i NFZ. Ze środków tych można zakupić sprzęt rehabilitacyjny, wskazany przez lekarza specjalistę np. łóżko rehabilitacyjne lub materac. Dofinansowanie można również uzyskać na likwidację barier funkcjonalnych: architektonicznych, w komunikowaniu się lub barier technicznych.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS). W instytucjach tych również otrzymamy wszystkie niezbędne formularze.
Kto za tym stoi?
Telefon: 18 262 15 18
E-mail: zk@psoni-szczawnica.pl
www: http://www.psoni-szczawnica.pl/
Adres korespondencyjny: Park Dolny 6, 34-460 Szczawnica