Wstecz Blue Sea Eye
Kategorie
O innowacji
Brak sprzętu umożliwiającego nawigowanie żeglarzy z dysfunkcją narządu wzroku;
utrudniony dostęp osób z dysfunkcją narządu wzroku do żeglarstwa.
Przygotowane w ramach innowacji urządzenie jest niezależne od aparatury pokładowej. Jego funkcją jest precyzyjne generowanie informacji (aktualny kurs, odejście od kursu zadanego, aktualne położenie steru), a następnie przekazywanie ich do aplikacji uruchamianej na smartfonie użytkownika, wyposażonym w oprogramowanie odczytu ekranu mową syntetyczną. Uczestnik jest powiadamiany o zmianach kursu za pomocą serii krótkich dźwięków o różnej częstotliwości, co pozwala na uzyskanie informacji szybciej niż za pomocą syntezy mowy, skracając tym samym czas reakcji na zachodzące zmiany kursu.
Osoby niewidome;
osoby niedowidzące.
Osoby z dysfunkcją narządu wzroku;
podmioty organizujące rejsy uwzględniające załogantów z z dysfunkcją narządu wzroku;
kluby żeglarskie;
organizacje pozarządowe wspierające osoby z dysfunkcją narządu wzroku.
Raport z przebiegu testowania;
model końcowego rozwiązania z załącznikami (m.in. specyfikacja techniczna aplikacji);
kod źródłowy aplikacji.
W ramach innowacji osoby z dysfunkcją wzroku zyskały możliwość samodzielnego nawigowania w trakcie rejsu, co w pozytywny sposób wpłynęło na ich samoocenę oraz poczucie niezależności. Dla osób po utracie wzroku, które hobbystycznie zajmują się żeglarstwem, była to możliwość powrotu do realizacji ich pasji.
Rozwiązanie zostało bardzo dobrze ocenione zarówno przez realizatorów innowacji, jak i członków grupy testującej, którzy wprost twierdzili „nie czuję się już jak ‘worek ziemniaków’ który ktoś musi przesuwać na pokładzie”. Blue Sea Eye jest urządzeniem dobrze zaprojektowanym, pozwalającym niewidomym, w sprzyjających warunkach pogodowych, samodzielnie sterować jednostką pływającą. Aby przedłużyć trwałość urządzenia i poprawić jego wydajność należy jednak podjąć dalsze działania, m.in. przenieść układy zawarte w gotowych komponentach do jednego układu scalonego i opracować filtrowanie i rozdzielanie zasilania.
Jak wdrożyć innowację?
Osoby z grupy docelowej;
sternik.
Jednostka pływająca;
smartfon wyposażony w oprogramowanie odczytu ekranu mową syntetyczną;
przenośny wskaźnik kursu kompasowego i wychylenia steru.
Kto za tym stoi?
E-mail: fundacja@zobaczycmorze.pl;
Strona: www.zobaczycmorze.pl;
Adres korespondencyjny: ul. Gryfa Pomorskiego 87b, 81-572 Gdynia.