Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Cień pomoże Ci… wyjść z cienia

Nowy model świadczenia usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami.
Zdjęcie Cień pomoże Ci… wyjść z cienia

Kategorie

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Grupa nieformalna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "4e91015a-82b2-4043-b961-24db73c02025"
Inkubator Wielkich Jutra [2019-2023]

O innowacji

Charakter innowacji
Usługa
Problem, na który odpowiada innowacja

Innowacja odpowiada na potrzeby sprawnych intelektualnie dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności fizycznej i/lub sensorycznej. Takie osoby potrzebują wsparcia w wykonywaniu codziennych aktywności. Równocześnie usługi asystenckie do których mają dostęp oparte są na wyręczaniu, nie na wspieraniu tej grupy. Dostęp do nich jest niewystarczający, a sam model świadczenia tego typu usług – archaiczny. Sprawia to, że często potrzeby osób niepełnosprawnych nie są zaspokojone. Innowacja wypełnia również lukę w której znalazły się osoby, które nie mieszkają z opiekunami i potrzebują stałego wsparcia, a jednocześnie są zbyt aktywne i samodzielne, żeby korzystać ze “standardowych” modeli wsparcia. Według szacunków innowatorów i innowatorek w tej sytuacji znajduje się 150–200 tysięcy Polek i Polaków.

Jak działa innowacja?

Rozwiązanie polega na zapewnieniu dorosłym osobom z niepełnosprawnością fizyczną i/lub sensoryczną usług asystencji osobistej, czyli wsparcia w realizacji czynności związanych m.in. z: samoobsługą (np. higieną osobistą), przemieszczaniem się poza domem, prowadzeniem domu i wypełnianiem ról w rodzinie, podejmowaniem aktywności życiowej oraz komunikowaniem się z innymi ludźmi. Wsparcie osoby z niepełnosprawnością realizowane jest stale przez jednego, wybranego przez tę osobę asystenta lub asystentkę, na podstawie podpisanego kontraktu opisującego zakres wykonywanych usług i zasady ich organizacji. Asystent stara się jak najbardziej motywować osobę z niepełnosprawnością do podejmowania własnych decyzji, a jednocześnie działa tak, aby jego praca była jak najmniej widoczna dla osób trzecich.

Komu służy innowacja?

Sprawni intelektualnie młodzi dorośli (18–35 lat) z dysfunkcjami narządu ruchu i/lub wzroku, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.

Kto może wdrażać innowację?
  • Władze i organy samorządowe;

  • ośrodki pomocy społecznej;

  • organizacje wspierające aktywność osób z niepełnosprawnościami;

  • pracodawcy wspierający osoby z niepełnosprawnościami;

  • grupy nieformalne.

Miejsce testowania innowacji
Poznań
Produkty powstałe w wyniku testowania

Podręcznik wdrażania usług asystencji osobistej.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania

Model pomógł osobom z niepełnosprawnościami przejąć odpowiedzialność za kształt relacji z asystentem bądź asystentką. Jendocześnie wdrożenie go dało wytchnienie najbliższym osoby z niepełnosprawnościami.

Ocena skuteczności innowacji
Zdecydowanie pozytywna
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Asystent lub asystentka osoby z niepełnosprawnością, która przeszła szkolenie w ramach modelu;

  • koordynator usług asystenckich.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?
  • Usługi asystencji osobistej realizowane są w miejscowościach, na terenie których zamieszkują klienci. Jeśli indywidualne zakresy usług przewidują wsparcie w podróżach i/lub działaniach realizowanych w innych miejscowościach, usługi są realizowane również tam;

  • usługi są świadczone osobom posiadającym faktyczną zdolność werbalnego komunikowania się i zdolność do czynności prawnych;

  • asystent zobowiązany jest do uczestniczenia w cyklicznych spotkaniach zespołu asystentów z udziałem koordynatora usług asystenckich, w celu wymiany informacji i doświadczeń oraz usprawnienia wzajemnej współpracy.

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowani na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content