Wstecz Czas na aktywność!
Kategorie
O innowacji
Ograniczenie samodzielności i trudność z włączeniem do życia społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną, które wymagają usług asystenckich. Portale kulturalne nie są dostosowane do możliwości poznawczych osób z niepełnosprawnością intelektualną, co utrudnia im korzystanie ze strony i wybór oferty.
Platforma internetowa jest przeznaczona dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Umożliwia im prowadzenie aktywnego życia kulturalno-społecznego (z asystą wolontariuszy) dostosowanego do ich potrzeb i możliwości. Dzięki uproszczonemu interfejsowi, zbudowanemu z elementów graficznych i dźwiękowych, ma w czytelny i przejrzysty sposób przekazywać informacje osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Platforma jest bazą wiedzy i informacji o możliwości wspólnego spędzania czasu oraz narzędziem ułatwiającym kontakty dorosłych osób z zespołem Downa z ich zdrowymi rówieśnikami–wolontariuszami. Pomaga rozwijać i wzmacniać przyjacielskie relacje pomiędzy dorosłymi osobami z zespołem Downa poza placówkami i instytucjami opiekuńczymi, a także uczy, jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych. Całością działań platformy koordynuje przeszkolony moderator, który czuwa nad bezpieczeństwem cyfrowym uczestników i dba o bezpieczeństwo fizyczne podczas wspólnych wyjść.
Instytucje wspierające i świadczące usługi na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym osób z zespołem Downa, np.:
środowiskowe domy samopomocy;
warsztaty terapii zajęciowej;
szkoły;
organizacje pozarządowe.
Kod źródłowy;
instrukcja stosowania;
rekomendacje dla moderatora i wolontariuszy;
wyniki z okresu testowania.
Na podstawie zebranych danych aż 80% z osób testujących (357 uczestników oraz 18 wolontariuszy, testy trwały 6 tygodni) zostało uznanych za aktywnych użytkowników platformy.
Jak wdrożyć innowację?
Moderator projektu;
wolontariusze;
administrator platformy
osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która potrafi korzystać z komputera.
Reaplikacja platformy internetowej i jej administracja w celu zapewnienia bezpieczeństwa OzNI.
Kto za tym stoi?
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Krakowie
Telefon: 503 131 288;
E-mail: sto.tecza@gmail.com;
Facebook: https://www.facebook.com/StowarzyszenieTeczaKrakow;
Adres korespondencyjny: os. Wandy 23, 31-907 Kraków.