Wstecz Czułość
Kategorie
O innowacji
Niewiele jest miejsc użyteczności publicznej, które byłyby naprawdę dostępne i wygodne dla wszystkich potencjalnych użytkowników, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. Często przestrzenie te są dostępne wybiórczo – tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla tych poruszających się na wózkach aktywnych, dostępne tylko na zewnątrz itd. W niektórych miejscach barierą jest architektura (progi, schody, brak windy), w innych brak dostępnych toalet, regulowanego oświetlenia i głośności dźwięku czy wydzielonej strefy ciszy. Często problem stanowi także nieprzeszkolona obsługa, której brakuje doświadczenia w zakresie kontaktów z klientami o różnych potrzebach.
W ramach innowacji powstało kilka uzupełniających się produktów. Pierwszym z nich jest wypracowany partycypacyjnie zeszyt rozwiązań architektonicznych i projektowych, zgodnych ze standardami dostępności. Rozwiązania te mogą być wdrażane w miejscach użyteczności publicznej samodzielnie przez osoby zarządzające daną przestrzenią. Drugim produktem powstałym w ramach innowacji są prototypy mebli, których projekty zostaną udostępnione na licencji Creative Commons, co umożliwi wdrożenie ich w innych miejscach, np. w domu lub w biurze. Dodatkowo opracowana została autorska metoda audytu przestrzeni pod kątem ich dostępności i wygody zatytułowana “5 stref komfortu”. Jej celem jest zapewnienie optymalnej modernizacji przestrzeni z uwzględnieniem różnorodnych i zmiennych potrzeb użytkowników.
W ramach innowacji powołane zostały również dwa specjalistyczne zespoły. Pierwszy z nich, to zespół do spraw konsultacji przestrzeni, odpowiedzialny za audyty. Drugi, to grupa certyfikowanych rzemieślników, którzy tworzą meble według opracowanych projektów.
Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, poruszające się na wózkach aktywnych, elektrycznych i przy pomocy protez;
osoby z niepełnosprawnościami wzroku: słabowidzące i niewidome;
osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi;
edukatorzy i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami;
osoby głuche i słabosłyszące;
seniorzy;
osoby zainteresowane projektowaniem uniwersalnym oraz tematem dostępności przestrzeni publicznej i tzw. “trzeciej przestrzeni”.
Właściciele oraz osoby zarządzające miejscami użyteczności publicznej takimi jak: klubokawiarnie, restauracje, bistro, kawiarnie, muzea, galerie, świetlice, domy kultury, biblioteki, galerie handlowe.
Publikacja „Wygodna klubokawiarnia. Zeszyt rozwiązań architektoniczno-projektowych”, dedykowana zarządzającym tzw. „trzecią przestrzenią”;
prototypy mebli, których projekty zostaną udostępnione na licencji Creative Commons;
„5 stref komfortu”– usługa audytu danej przestrzeni pod kątem jej dostępności i wygody.
Powstał ogólnodostępny zestaw rozwiązań architektoniczno-projektowych, które umożliwiają dostosowanie przestrzeni publicznych do potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności.
Jak wdrożyć innowację?
Osoba zarządzająca przestrzenią publiczną;
rzemieślnicy/wykonawcy mebli.
Orientacyjne koszty podane są w zeszycie rozwiązań architektoniczno-projektowych, zależne są jednak od aktualnych cen materiałów i usług;
zespół ds. konsultacji przestrzeni pod kątem dostępności i wygody pracujący według autorskiej metody „5 stref komfortu”;
grupa certyfikowanych rzemieślników, którzy tworzą meble według prototypowych projektów.
Kto za tym stoi?
Sylwia "Nikko" Biernacka:
Telefon: 515 068 873,
E-mail: nikko@440km.pl.
Paulina Pohl:
Telefon: 793 433 767;
E-mail: paulina@440km.pl.