Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Eko-logika

Kurs kuchni wegańskiej dla uczniów szkół gastronomicznych.
Zdjęcie Eko-logika

Kategorie

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Osoba fizyczna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "0acb9511-4390-4ded-b80c-674176fec277"
Transfer HUB [2019-2023]

O innowacji

Charakter innowacji
Usługa
Problem, na który odpowiada innowacja
Program nauczania w polskich szkołach gastronomicznych nie nadąża za zmieniającymi się trendami żywieniowymi, takimi jak moda na jedzenie fit i wegańskie. Rynek pracy w branży gastronomicznej nie sprzyja też młodym ludziom, którzy zatrudniani są najczęściej “na zmywaku”, na podstawie umów śmieciowych. Absolwenci i absolwentki szkół gastronomicznych są więc w niełatwej sytuacji – można przypuszczać, że po zakończeniu edukacji będą mieli trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, zapewniającej odpowiednie wynagrodzenie, rozwój zawodowy oraz stałą umowę o pracę.
Jak działa innowacja?

Eko-logika to cykl warsztatów oraz podręcznik wegańskiego gotowania, które wyposażają uczniów i uczennice szkół gastronomicznych w umiejętności coraz częściej poszukiwane na rynku pracy. Podczas warsztatów, które opierają się na wykładach oraz zajęciach praktycznych, uczniowie i uczennice poznają między innymi teorię i praktykę zdrowego żywienia, zasady wegańskiej kuchni oraz uczestniczą w praktycznych zajęciach z kuchni frutariańskiej, makrobiotycznej i witariańskiej.

Komu służy innowacja?

Uczniowie i uczennice szkół gastronomicznych.

Kto może wdrażać innowację?

Szkoły gastronomiczne.

Miejsce testowania innowacji
Zespół Szkół CRK w Starym Lubiejewie i Zespół Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej
Produkty powstałe w wyniku testowania
  • materiały dla nauczycieli;

  • podręcznik dla uczniów.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania

Uczniowie klas trzecich i czwartych klas o profilach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie (szkoła zawodowa i technikum) oraz uczniowie klas trzecich i czwartych o profilach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i kucharz w Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej (szkoła zawodowa i technikum) odbyli w roku szkolnym 2017/2018 warsztaty dotyczące wegańskiego gotowania i zdrowego żywienia, dzięki czemu nabyli umiejętności z zakresu popularnych dziś metod żywienia. Wśród uczniów zauważalny był wzrost świadomości znaczenia odżywiania i jego wpływu na zdrowie.

Ocena skuteczności innowacji
Zdecydowanie pozytywna
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?

Edukatorzy i edukatorki, którzy wprowadzą do programu nauczania szkół gastronomicznych treści proponowane przez innowację.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?

Materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, przestrzeń na realizację warsztatów kulinarnych oraz składniki żywnościowe, dzięki którym możliwe będzie praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w kuchni przez uczniów.

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowani na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content