Wstecz Innotextil
Kategorie
O innowacji
Oferta usług rehabilitacyjnych lub profilaktyki najczęstszych schorzeń układu ruchowego jest niewystarczająca. Coraz większa liczba osób zmaga się z codziennymi problemami spowodowanymi ograniczeniami ruchu – często są to konsekwencje wcześniejszych operacji lub nieprawidłowej postawy ciała w czasie chodu. Problemy niezgłoszone do lekarza w odpowiednim czasie oraz bagatelizowanie problemu mogą prowadzić do zmniejszenia aktywności fizycznej, a nawet niepełnosprawności. Prywatne usługi często są bardzo kosztowne, przez co nie wszyscy wymagający wsparcia fizjoterapeuty je otrzymują.
INNOTEXTIL to projekt inteligentnej odzieży oraz przypisanej do niej aplikacji. Połączenie zastosowanych czujników, systemu sterującego oraz dostępnej na urządzenia mobilne w systemie Android aplikacji pozwala użytkownikowi na monitorowanie i stałą kontrolę ruchu ciała oraz powiadamianie go w czasie rzeczywistym o błędach w jego chodzie. Gromadzone dane przedstawiane są w formie wykresu. Istnieje również możliwość udostępnienia zebranych wyników do wglądu fizjoterapeucie i w ten sposób korygowanie ćwiczeń zgodnie ze wskazówkami specjalisty.
Osoby starsze;
osoby z dysfunkcją ruchową;
osoby chcące monitorować poziom swojej sprawności fizycznej.
Firmy odzieżowe;
osoby indywidualne mogą odtworzyć odzież na podstawie specyfikacji stanowiącej załącznik do modelu innowacji.
Szablon wykroju;
opis wybranej tkaniny;
specyfikacja czujników;
projekt etui do druku 3D;
aplikacja mobilna;
instrukcja obsługi i montażu.
Powstanie prototypu inteligentnej odzieży, która pozwala na codzienne monitorowanie swojego ruchu. Był on testowany przez 4 osoby po różnych operacjach lub urazach ortopedycznych (wiek – 65-74 lat). Testy wykazały, że innowacyjna odzież jest akceptowana przez osoby starsze i pomaga im w codziennym funkcjonowaniu, dodatkowo motywując ich do ruchu. Innowacja pozwoliła również dostrzec uniwersalność projektu i możliwość dostosowania go również do potrzeb innych grup odbiorców.
Jak wdrożyć innowację?
Osoba potrafiąca samodzielnie poskładać model INNOTEXTIL
osoba mająca możliwość uruchomienia produkcji masowej modelu INNOTEXTIL.
Model INNOTEXTIL wraz ze wszystkimi specyfikacjami umożliwiającymi jego wykonanie.
Kto za tym stoi?
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki – Wydział Form Przemysłowych:
Telefon: 12 292 62 77;
E-mail: mcybulska-lacheta@asp.krakow.pl;
Strona: https://wfp.asp.krakow.pl/;
Adres korespondencyjny: ul. Smoleńsk 9, 31-108 Kraków.