Wstecz JAK? – sakiewki podarunkowe
Kategorie
O innowacji
Celem innowacji jest przekazanie wiedzy na temat oczekiwań osób z niepełnosprawnością intelektualną (OzNI) i/lub ich rodziców/opiekunów innym ludziom w bezpośrednim kontakcie w przestrzeni publicznej. Narzędziem, które do tego służy, jest poręczna sakiewka, w której osoba z niepełnosprawnością intelektualną może umieścić zwiniętą w rulonik kartkę z treścią, wyrażającą jej oczekiwania wobec drugiego człowieka. Może tam się także znaleźć drobny upominek – w czasie testowania była to mała muszelka. Narzędzie to stwarza szansę na wzmocnienie pozytywnych reakcji otoczenia, unikanie moralizatorstwa, konfliktu i agresji na rzecz pozytywnej narracji. “Ocieplacz relacji” ma wszechstronne zastosowanie i może być wręczany właściwie w dowolnej przestrzeni, na przykład w miejscach takich jak: urzędy, szkoły, gabinety lekarskie, poczekalnie przychodni, autobusy, teatry, kawiarnie, parki, itd. Ponadto innowacja “JAK?” może być wykorzystywana jako narzędzie edukacyjne podczas zajęć szkolnych (na różnych poziomach) i przedszkolnych. W tym celu należy przeszkolić późniejszych użytkowników innowacji i wyjaśnić im ideę “ocieplacza relacji”.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną;
rodzice i opiekunowie OzNI.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzice i opiekunowie;
osoby na co dzień pracujące z OzNI;
ośrodki szkolno-wychowawcze, instytucje wsparcia i adaptacji, placówki rehabilitacyjno-opiekuńcze, domy pomocy społecznej, organizacje i instytucje działające na rzecz OzNI.
Prototyp “ocieplacza relacji” – sakiewka z informacjami nt. oczekiwań OzNI;
instrukcja samodzielnego wykonania "ocieplacza relacji".
Ocieplacz “JAK?” testowało 20 rodzin. Dzięki rozdanym sakiewkom wiele osób zrozumiało, z czym borykają się osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunowie, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki wywiązującej się rozmowie po obdarowaniu "ocieplaczem relacji" przełamywane były kolejne bariery, a także wzbudzane zostawały pozytywne emocje wobec osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Jak wdrożyć innowację?
Osoba z niepełnosprawnością intelektualną;
rodzice lub opiekunowie osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Materiały niezbędne do wykonania sakiewek.