Wstecz Lokalna Sieć Samopomocy
Kategorie
O innowacji
Innowacja odpowiada na problem frustracji osób z niepełnosprawnościami oczekujących na miejsce w środowiskowych domach samopomocy oraz osób pozostających bez wsparcia. Brakuje usług asystenckich w społeczności lokalnej stanowiących uzupełnienie działań tych instytucji, dzięki którym osoby potrzebujące opieki otrzymają pomoc.
Innowacja obejmuje opracowanie Lokalnej Sieci Samopomocy – niskokosztowego, skutecznego systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, opartego głównie na wolontariacie. Projekt zakłada z jednej strony aktywizowanie społeczności lokalnej, przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w ramach ŚDS i WTZ, a z drugiej strony zabezpieczenie potrzeb społecznych osób pozostających bez wsparcia. Kluczowym elementem jest utworzenie Centrum Wolontariatu, w ramach którego są świadczone usługi wzajemne przez osoby z niepełnosprawnościami według idei samopomocy. Innowacja nie zastępuje dotychczas prowadzonych działań (OPS, ŚDS, WTZ), ale jest elementem uzupełniającym system wsparcia społecznego. Zasadniczą różnicą jest przeniesienie akcentu z działań prowadzonych i finansowanych przez gminę na działania prowadzone przez same osoby z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami.
Centra wolontariatu;
podmioty zajmujące się usługami dla osób z niepełnosprawnościami;
podmioty zajmujące się rozwojem form wolontariatu i samopomocy w zakresie potencjału zainicjowania podobnych rozwiązań i/lub zlecania zadań organizacjom pozarządowym (samorządy).
prezentacja o produkcie;
metodyka rekrutacji;
metodyka szkoleń;
komplet wzorów dokumentów.
Z usługi asystencko-opiekuńczej w miejscu zamieszkania oraz usługi wolnego słuchacza skorzystało po 10 osób. Z usługi integracyjnej korzystały wspólnie obie grupy (20 osób). Wolontariusze w ramach usług asystencko-opiekuńczych pomagali osobom potrzebującym w zakupach, sprzątaniu, załatwianiu spraw urzędowych, uzyskaniu informacji, konsultacji lekarskich, wypożyczaniu książek z biblioteki czy organizacji czasu wolnego. Usługa obejmowała, poza pomocą w czynnościach życia codziennego, również zaspokojenie potrzeb społecznych. Dodatkowym elementem innowacji było przetestowanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wisznicach usługi wolnego słuchacza, w ramach której osoby oczekujące na przyjęcie do placówki brały udział w standardowych zajęciach aktywizująco-terapeutycznych. Ponadto w ramach usługi integracyjnej odbyły się spotkania dla osób korzystających z usług asystencko-opiekuńczych oraz wolnego słuchacza, a także wolontariuszy.
Jak wdrożyć innowację?
Wolontariusze grupy wsparcia;
instruktor terapii zajęciowej;
psycholog lub pracownik socjalny;
opiekun wolontariuszy.
Model Lokalnej Sieci Samopomocy;
centrum wolontariuszy;
opracowana metodyka sprawowania opieki.
Kto za tym stoi?
Fundacja Lokalnej Aktywności Społecznej:
E-mail: flas@op.pl;
Facebook: https://www.facebook.com/Fundacja-Lokalnej-Aktywno%C5%9Bci-Spo%C5%82ecznej-782310635238987/;
Adres korespondencyjny: Rakowiska, ul. Jabłoniowa 13, 21-500 Biała Podlaska.