Wstecz Mistrzowie są wśród nas
Kategorie
O innowacji
Pomysł programu zdobywania tytułów mistrzowskich nawiązuje do psychologicznie udokumentowanej potrzeby kolekcjonowania. W ramach innowacji “Mistrzowie są wśród nas”, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zdobywając kolejne umiejętności, otrzymują tytuły mistrza i czeladnika, które mogą katalogować w specjalnym albumie. System kolekcjonowania tytułów mistrzowskich został oparty na instrumencie metodycznym od lat stosowanym w harcerstwie – zdobywaniu tzw. sprawności po wykazaniu się praktycznymi umiejętnościami w danej dziedzinie.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą się różnych czynności z zakresu samoobsługi, zarówno wykonywanych w domu, takich jak parzenie herbaty, wiązanie sznurowadeł czy ścielenie łóżka, jak i tych, których można nauczyć się w szkole, na Warsztatach Terapii Zajęciowej czy innej instytucji: szycia, podpisywania się, mierzenia czegoś miarką itp.
Osoba, która chce zdobyć tytuł mistrzowski w danej dziedzinie, musi wykazać się określonymi umiejętnościami podczas egzaminu mistrzowskiego. Jeżeli nie wykona wszystkich czynności poprawnie, otrzymuje tytuł czeladnika. W przypadku niepowodzenia terapeuci obserwujący egzamin uczą uczestników radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, które mogą się pojawić w takiej sytuacji. Ze względu na poszanowanie autonomii i podmiotowości osób z niepełnosprawnością intelektualną, udział w procesie zdobywania tytułów mistrzowskich jest dobrowolny. Jest to ważny element całego programu, bo uwzględnia indywidualne potrzeby i zainteresowania uczestników.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczające na Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ), do DPS (Domów Pomocy Społecznej), ŚDS (Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej).
Terapeuci, instruktorzy i opiekunowie, którzy na co dzień pracują z OzNI na warsztatach terapii zajęciowej (WTZ), w domach pomocy społecznej (DPS) czy środowiskowych domach samopomocy (ŚDS).
Podręcznik;
wzory plakietek mistrzowskich;
wzór albumu do wklejania plakietek.
Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną, które wzięły udział w testowaniu innowacji, wskazywali na znaczne zwiększenie zasobu umiejętności oraz motywacji OzNI, a także wzrost chęci do uczenia się. Ocenili cały program bardzo pozytywie. Oddziaływanie innowacji na swoich podopiecznych dostrzegają też terapeuci pracujący na co dzień z OzNI. Wzrost motywacji uczestników oraz zainteresowanie tym, co się aktualnie dzieje w placówce i szczególne poruszenie w dniu egzaminu jest dowodem na pozytywny odbiór innowacji nie tylko przez terapeutów, ale i przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Jak wdrożyć innowację?
Terapeuci, instruktorzy i opiekunowie, którzy na co dzień pracują z OzNI na warsztatach terapii zajęciowej (WTZ), w domach pomocy społecznej (DPS) czy środowiskowych domach samopomocy (ŚDS).
Kto za tym stoi?
Danuta Kłopocka:
E-mail: d.klopocka@adapa.pl
Fundacja Adapa:
Telefon: 516 169 639; 512 254 813
E-mail: wtz@adapa.pl, fundacja@adapa.pl.