Wstecz PLUSK – przenośny zestaw prysznicowy
Kategorie
O innowacji
Utrudnienia w braniu kąpieli lub prysznica w warunkach przestrzennych niedostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami;
problemy z zachowaniem właściwego poziomu higieny wśród osób z grupy docelowej.
W ramach innowacji powstał mobilny (łatwy w przenoszeniu) prysznic do zastosowania w przestrzeni pokoju, umożliwiający umycie się tym osobom, które z różnych względów (np. z powodu barier architektonicznych) nie mogą wziąć bezpiecznej kąpieli w zastanych warunkach. Kąpiel przy pomocy mobilnego prysznica odbywa się w stabilnej pozycji siedzącej - w przestrzeni parawanu, z którego woda może być usuwana na dwa sposoby: odpompowywana lub zlewana do odpowiednich sakw.
Seniorzy;
osoby z niepełnosprawnościami;
osoby o ograniczonej tymczasowo mobilności.
Seniorzy/seniorki o ograniczonej mobilności;
opiekunowie/opiekunki seniorów/seniorek;
fundacje i organizacje wspierające osoby starsze;
fundacje i organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnościami.
Model prysznica;
instrukcja wykonania w skali indywidualnej;
zbiór wytycznych i komponentów do wdrożenia (dokumentacja projektowa) na poziomie instytucjonalnym.
Umożliwienie kąpieli w miejscach, które nie są odpowiednio dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych;
ułatwienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami codziennej higieny;
poprawa ich samodzielności;
przeciwdziałanie wycofywaniu się z funkcjonowania społecznego ze względu na trudności w utrzymaniu higieny osobistej osób z grupy docelowej.
Innowacja rekomendowana do włączenia do polityk publicznych. Mobilność zestawu i jego łatwe przechowywanie, prostota montażu oraz zakładana w projekcie samodzielność obsługi, sprzyjają popularności rozwiązania nie tylko wśród osób prywatnych, ale też instytucji statutowo opiekujących się seniorami, czy osobami z niepełnosprawnościami. Biorąc pod uwagę fakt, że grupa docelowa łatwo może być poszerzona o każdą osobę, która z jakiegoś powodu ma utrudniony czasowo lub stale dostęp do łazienki, to otwiera się szerokie spektrum przewidywanych użytkowników. Szansą jest także możliwość rozwoju produktu, a nawet jego produkcji seryjnej. Utrudnieniem może być brak u odbiorców/użytkowników umiejętności niezbędnych do przygotowania mobilnego prysznica (np. umiejętności krawieckich) i konieczność zlecenia zewnętrznemu podmiotowi wykonania jego elementów. Koszt takiej usługi jest jednak niższy od kosztów dostosowania całej łazienki do specyficznych potrzeb.
Jak wdrożyć innowację?
Osoba z grupy docelowej;
osoba, która potrafi wykonać projekt według instrukcji (np. opiekun osoby starszej).
Materiały niezbędne do realizacji projektu;
przestrzeń do rozstawienia mobilnego prysznica;
woda i środki czystości.
Kto za tym stoi?
Pliki do pobrania
Multimedia
Materiały wideo
Inne linki
https://dobreinnowacje.pl/innowacje/sztaluga-dla-wszystkich-2