Wstecz Razem można więcej
Kategorie
O innowacji
Ograniczona aktywność sportowa osób niewidomych i słabowidzących.
Model wsparcia aktywności sportowej osób niewidomych i słabowidzących. Polega na angażowaniu ich w uprawianie nordic walkingu w towarzystwie profesjonalnie przygotowanych przewodników sportowych. W ramach modelu powstał program przeszkolenia przewodników, a następnie ich wspólnych zajęć sportowych z osobami z dysfunkcjami narządu wzroku.
Osoby niewidome i słabowidzące.
Asystenci sportowi osób niewidomych lub słabowidzących (osoby pełnoletnie, uprawiające sport i chętne do podjęcia działania oraz mające wiedzę, umiejętności i predyspozycje, aby wraz z osobą niewidomą lub słabowidzącą brać udział w aktywnościach fizycznych);
wszelkie instytucje i organizacje zajmujące się aktywnością sportową osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Podręcznik zawierający konspekty zajęć praktycznych;
wzór szelek dla osoby z dysfunkcją wzroku i jej przewodnika;
kartę ocen techniki nordic walking;
materiały szkoleniowe z zakresu przeszkolenia przewodników nordic walkingu, pedagogiki specjalnej i asystentury, przeszkolenia zawodników, wsparcia psychologicznego.
W ramach testowania innowacji przygotowano program przeszkolenia przewodników. Odbyły się także wspólne zajęcia sportowe dla przewodników i osób z dysfunkcjami wzroku, przeprowadzono szkolenia oraz zajęcia praktyczne. Uczestnicy zaktywizowali się fizycznie mimo bariery w postaci dysfunkcji wzroku i wraz z przewodnikami przeszli kwalifikacje do Mistrzostw Świata Mosina 2018, a następnie w nich wystartowali. W marszu na dystansie 5 km wywalczyli złoty, srebrny i brązowy medal. Jeden z uczestników projektu – razem z przewodnikami Pawłem Garncarzem i Dariuszem Karpiem – przebiegł w ultramaratonie 50 km, w dwóch maratonach 84 km i w dwóch półmaratonach 42 km, co dało mu pierwsze miejsce w liczbie przebiegniętych kilometrów wśród osób z dysfunkcją wzroku.
Jak wdrożyć innowację?
Sprzęt wymagany do uprawiania nordic walkingu (kijki, szelki) przez osoby z dysfunkcją wzroku.
Kto za tym stoi?
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS:
Telefon: 22 412 18 80;
E-mail: biuro@cross.org.pl;
Facebook: https://www.facebook.com/StowarzyszenieCROSS;
Adres korespondencyjny: ul. Konwiktorska 9, 00-216 Warszawa.