Wstecz Samodzielnie dokonuję wyborów
Kategorie
O innowacji
Osobom z niepełnosprawnościami często nie jest łatwo odnaleźć się na rynku pracy – brakuje im wsparcia instytucjonalnego, które aktywizowałoby je zawodowo.
Na innowację składają się trzy równorzędne formy wsparcia: grupy wsparcia, coaching i warsztaty:
Grupa wsparcia zakłada stworzenie sieci osób będących w podobnej sytuacji na rynku pracy, które będą się nawzajem wspierać zawodowo i w sferze psychicznej. Spotkania grupy powinny odbywać się ok. 2 razy w miesiącu przez pół roku.
Coaching ma na celu zwiększanie samodzielności i motywacji u osoby z niepełnosprawnością, opierając się na jej wewnętrznych zasobach. Powinien on trwać pół roku i składać się z od 6 do 8 spotkań.
Warsztaty pozwalają uczestnikom zwiększyć umiejętności i kompetencje, które ułatwiają poszukiwanie pracy i utrzymanie jej. Tematyka spotkań jest uzależniona od potrzeb OzN. Zalecana maksymalna liczba dni warsztatowych to 4. Warsztaty powinna prowadzić osoba z niepełnosprawnością.
Osoby z niepełnosprawnościami (których poziom intelektualny mieści się w powszechnie ustalonej normie), które mają zdolność do komunikacji z innymi i chcą planować swoje życie zawodowe.
Agencje zatrudnienia (prywatne i publiczne).
publikacja będąca podsumowaniem testowania i instrukcją dla przyszłych użytkowników innowacji
filmy o uczestnikach testowania
Z 10 osób, które wzięły udział w projekcie połowa znalazła zatrudnienie, a pozostałe aktywnie szukały pracy z chwilą zakończenia projektu.
Jak wdrożyć innowację?
Opiekun i moderator grupy wsparcia, czyli osoby posiadające doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, coach (1 na 5 osób) oraz osoba prowadząca warsztaty (osoba o odpowiednich kompetencjach w dziedzinie, którą wybiorą uczestnicy).
Przestrzeń warsztatowa i terapeutyczna, materiały warsztatowe, wynagrodzenie opiekuna grupy, moderatora grupy wsparcia, coachów i prowadzących warsztaty; dodatkowy koszt może być związany z rekrutacją i promocją modelu.
Kto za tym stoi?
Fundacja TUS:
Telefon: 501009857;
E-mail: tus@tus.org.pl;
Adres korespondencyjny: ul. Górska 17 m. 38, 00-740 Warszawa.