Wstecz Zakupy na jednym wózku z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową - LEKABEL
Kategorie
O innowacji
Brak wózków sklepowych posiadających elementy stabilizacyjne czy podtrzymujące, które są niezbędne dla bezpiecznego użytkowania ich przez dzieci z takimi cechami, jak np. wiotkość mięśni.
W ramach innowacji powstał projekt modyfikacji wózka sklepowego poprzez wyposażenie go w autorskie siedzisko posiadające niezbędne elementy stabilizacyjne (m.in. zagłówek do stabilizacji głowy czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa) oraz pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Rozwiązanie to pozwala na utrzymanie spionizowanej i bezpiecznej postawy ciała u dziecka, którego ciało jest wiotkie, a napięcie mięśniowe znacząco obniżone.
Dzieci z niepełnosprawnością narządu ruchu (m.in. z niedowładem kończyn dolnych, mózgowym porażeniem dziecięcym czy niedowładem spowodowanym urazami kręgosłupa lędźwiowego/piersiowego/szyjnego);
rodzice i opiekunowie.
Rodzice i opiekunowie prawni grupy odbiorców;
supermarkety, sklepy wielkopowierzchniowe.
Projekt wózka zakupowego z dostosowanym siedziskiem dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, pozwalający na wygodne robienie zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych.
Rozwiązanie przyczyniło się do poprawy komfortu zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i ich rodziców. Dzięki niemu rodzice nie muszą już poszukiwać opieki zastępczej na czas codziennych zakupów, a dzieci mogą brać czynny udział w codziennych sprawunkach i podejmowaniu decyzji zakupowych.
Rozwiązanie zostało bardzo dobrze ocenione przez rodziców, asystentów oraz dzieci. W trakcie testu zgłoszono uwagi mające na celu ulepszenie i lepsze dostosowanie rozwiązania, takie jak np. zmniejszenie szerokości zagłówka i możliwość regulacji jego pochyłości, zastosowanie pasów z automatycznym regulowaniem i dostosowaniem się do użytkownika czy wprowadzenie możliwości regulacji wysokości podpórek na stopy i nagolenników.
Jak wdrożyć innowację?
Osoby z grupy docelowej;
ich rodzice i opiekunowie.
Wózek sklepowy;
materiały potrzebne do jego modyfikacji.
Kto za tym stoi?
Tel.: 605 638 882;
E-mail: biuro@fundacjaaprobata.org.pl;
Strona: www.fundacjaaprobata.ippez.pl/index.php;
Adres korespondencyjny: ul. Boh. Westerplatte 3/35, 35-040 Rzeszów.