4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Ścieżka 10. Przystań Opata Hackiego 33 i Wymiennikownia (Gdynia)

  • Kiedy:
    22 września 10:45-14:15
  • Miejsce zbiórki:
    plac przed PPNT
  • Limit miejsc:
    16 (zapisy pierwszego dnia wymIaNNy)
  • Podróż:
    busami
  • Adres:
    Gdynia: najpierw ul. Opata Hackiego 33, potem ul. Kartuska 20B

Przystań Opata Hackiego

nowoczesny budynek przystani
nowoczesny budynek przystani

Gdyńskie Przystanie to lokalne miejsca aktywności mieszkańców (zwane także centrami sąsiedzkimi), które mają za zadanie integrować mieszkańców i mieszkanki ze wszystkich grup wiekowych. W Przystaniach można skorzystać z organizowanych zajęć i wziąć udział w spotkaniach lub rozwijać własne zainteresowania i pasje proponując działania lokalne lub oferując prowadzenie zajęć dla sąsiadów. Wydarzenia są bezpłatne. W lokalach Przystani można także organizować spotkania grup nieformalnych lub organizacji pozarządowych.

Przystań Opata Hackiego 33 znajduje się w dzielnicy Chylonia, na osiedlu Opata Hackiego – Zamenhofa, którego mieszkańcy borykają się nagromadzeniem różnego rodzaju problemów. Od prawie 15 lat prowadzone są tam działania zmierzające do wzmocnienia więzi sąsiedzkich i wieloaspektowej rewitalizacji z aktywnym udziałem mieszkańców. Przystań w tym miejscu funkcjonuje od 2019 r. Prowadzi ją Laboratorium Innowacji Społecznych, a działa w niej także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Więcej informacji: https://przystan.gdynia.pl/przystan/opata-hackiego-33/

O Przystani opowie nam jej animatorka – Renata Dębska.

Wymiennikownia

wnętrze budynku z napisem Wymiennikownia na ścianie
wnętrze budynku z napisem Wymiennikownia na ścianie

Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu to miejsce spotkań dla osób w wieku 13-35, mieszczące się w budynku po byłej wymiennikowni ciepła przy ul. Kartuskiej 20B. W 2012 roku budynek ten został przekazany na rzecz młodzieży, a następnie wyremontowany i oddany do użytku w 2014 roku.

Wymiennikownia to miejsce dla młodzieży, kształtowane „przez młodych i dla młodych”. Jest miejscem rozwijania pasji, rozwijania zasobów indywidualnych i lokalnych. To przestrzeń, w której można swobodnie spędzać czas, poznać ciekawych ludzi, wziąć udział w zajęciach, wymienić się pasjami, doświadczeniami i pomysłami. Ale również nic nie robić – i to też jest ok!

Większość zajęć prowadzonych jest przez osoby, które samodzielnie wyszły z inicjatywą, stworzyły grupy i działają od kilku lat, wciąż rozwijając swoje pasje. Wszystkie organizowane w ramach Wymiennikowni zajęcia, warsztaty i spotkania są bezpłatne.

Wymiennikownia została powołana do życia przez gdyński samorząd, zarządzana jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych, a realizowane tu działania finansowane są z budżetu miasta Gdyni.

Więcej informacji: https://wymiennikownia.org

O Wymiennikowni opowiedzą Martyna Winnicka i Justyna Iwankowicz – dwie jej pracowniczki, które koordynują działania, wspierają młodzież w podejmowanych przez nich aktywnościach, zachęcają do zawiązywania relacji i pokazują, że realizowanie swoich zajawek nie jest wcale takie trudne! Prowadzą również warsztaty rękodzielnicze i kulinarne dla uczestników, dzielą się eko wiedzą i pomysłami na działania w duchu zerowaste.

Dwie uśmiechnięte kobiety
Dwie uśmiechnięte kobiety


Wizyty odbywają się dzięki wsparciu Miasta Gdynia, w tym szczególnie zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych.

Skip to content