4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

DeINNstytucjonalizacja – makro innowacja, która nie uda się bez mikro innowacji

  • Kiedy:
    21 września (czwartek), godz. 16:00-18:30
  • Prowadzenie:
    Kuba Wygnański, Fundacja Stocznia
    Dorota Rybarska–Jarosz, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie
    Jarosław Józefczyk, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
  • Sala:
    Poziom 0, Strefa A
  • Formuła:
    Rozmowa panelowa i dyskusja chętnych uczestników

Deinstytucjonalizacja to ważny kierunek modernizacji systemu opieki. Pod tym pojęciem kryje się z jednej strony troska o lepsze funkcjonowanie istniejących instytucji, takich jak domy pomocy społecznej, ale także schronisk, domów dziecka, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, środowiskowych domów samopomocy, ale także budowa i wzmacnianie sieci społecznego oparcia tak, żeby kierowanie osób do instytucji (w tym „wyprowadzania” z nich) było w ogóle możliwe.

Obecnie w Polsce na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym tworzone są programy deistytucjonalizacji. Na ich realizację zaplanowano też znaczące pieniądze z funduszy unijnych.

W ramach sesji mierzyliśmy się z pytaniem, w jaki sposób innowacje społeczne mogą przyczynić się do procesów deinstytucjonalizacji. Nam się wydaje, że jest to nie tylko obiecująca perspektywa, ale zgoła konieczna. Część innowacji społecznych ma przecież na celu swoistą humanizację dużych instytucji, a inne zmierzają do poprawy jakości lokalnie organizowanej pomocy i wsparcie opiekunów/ek. Rozmawialiśmy więc o procesach deinstytucjonalizacji w Polsce jako szczególnej szansie dla poszukiwania innowacji, ale w szczególności upowszechnienia i przeskalowania tych, które zostały już przetestowane.

Sesja składała się z dwóch części. Najpierw odbyła się rozmowa z Dorotą i Jarkiem, a później zaprosiliśmy wszystkich chętnych do dzielenia się swoimi perspektywami, pytaniami, opiniami.

Co warto przeczytać przed lub po spotkaniu?

Zachęcamy do zapoznania się z zasobami strony https://www.deinstytucjonalizacja.info, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych i Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych. W szczególności namawiamy do poznania Rekomendacji Krajowych w zakresie rozwoju usługi społecznych i deinstytucjonalizacji.

Prowadzenie:

  • mężczyzna o łagodnym spojrzeniu

    Kuba Wygnański

    Prezes Fundacji Stocznia, współzałożyciel wielu organizacji i inicjatyw społecznych (w tym m.in. Stowarzyszenia Klon/Jawor i portalu ngo.pl, Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców). Był zaangażowany we współtworzenie wielu rozwiązań systemowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, m.in. mechanizmu 1% PIT, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zaangażowany w prowadzony przez Fundację Stocznia wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej i Ośrodkiem EwaluacjiI nkubator pomysłów 3 oraz Katalizator innowacji społecznych 2. Autor kilku publikacji dot. innowacji społecznych, które możecie zobaczyć w naszej bibliotece.

  • zdjęcie portretowe na szarym

    Dorota Rybarska–Jarosz

    Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie. Pedagożka, socjoterapeutka i mediatorka, a także specjalistka w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. W czasie wolnym – podróżuje po górach, robi na drutach i pisze… opowiadania, powieści, wiersze.

  • czarno białe zdjęcie portretowe łysy mężczyzna z brodą w kraciastej koszuli i narzuconej czarnej bluzie z suwakiem

    Jarosław Józefczyk

    Zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Z wykształcenia filozof. Od 1998 roku związany zawodowo z pomocą społeczną i tematyką pracy socjalnej. Współtwórca lokalnych planów strategicznych w obszarze polityki społecznej Gdyni w tym Gdyńskiego Planu Inkubacji Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Pracownik socjalny i animator pracy projektowej w gdyńskiej pomocy społecznej, koordynator projektów i inicjatyw na rzecz gdyńskich społeczności lokalnych.

Skip to content