Małe cuda w innowacjach – krąg afirmacji zmiany
- Kiedy:21 września (czwartek), godz. 16:30-18:00
- Prowadzenie:Eliza Gryszko, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
- Paneliści/Panelistki:Blanka Długi
Jolanta Rychlik, Fundacja Świat Wrażliwy - Sala:Poziom 1, Strefa D
- Formuła:Sesja wymiany doświadczeń
Spotkanie było zaproszeniem do afirmacji „małych cudów” i celebracji pozytywnej zmiany, którą przynoszą innowacje społeczne, nad którymi pracujemy. Dużo mówimy o uczącej sile porażki, rzadko skupiamy się na docenianiu, przeżywaniu, świętowaniu tego, co jest efektem naszych projektów. To przecież pozytywna zmiana, która zachodzi w życiu osób, dla których są nasze innowacje, jest generatorem energii.
O „małych cudach” opowiadały innowatorki: Blanka Długi oraz Jolanta Rychlik. Ich doświadczenia i obserwacje posłużyły nam do uchwycenia zmian, do których przyczyniły się stworzone przez nie innowacje. Było to osobiste spojrzenie na zmianę w sobie oraz na zmianę w innych, którym innowacja służy na co dzień. Doświadczyliśmy dużej dawki pozytywnych emocji i opowieści o relacjach.
Na sesję zapraszaliśmy wszystkich, którzy chcieli się podzielić się swoją „pozytywną zmianą”, chcieli pocelebrować z nami to, co w innowacjach najcenniejsze, ale też tych, którymi kierowała ciekawość i chcieli zobaczyć, o co nam właściwie chodzi.
Prowadzenie:
-
Eliza Gryszko
Socjolożka, badaczka i ewaluatorka. Od kilku lat związana zawodowo z sektorem pozarządowym, sektorem kultury, z doświadczeniem pracy w samorządzie lokalnym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu działań aktywizujących społeczność i przedsiębiorców w ramach rewitalizacji i wprowadzaniu zasad dostępności architektonicznej oraz komunikacyjnej w instytucjach publicznych. Obecnie zajmuje się doradztwem rozwojowym w obszarze kultury. Związana z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie akceleruje innowacje społeczne.
Paneliści/Panelistki:
-
Blanka Długi
Współautorka innowacji „Pakiet Opieki Wytchnieniowej”. Przez wiele lat pracowała jako starsza specjalistka pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku, autorka i prowadząca zajęcia grupowe, pasjonatka działań wytchnieniowych.
-
Jolanta Rychlik
Prezeska Stowarzyszenia „Świat wrażliwy”, założycielka Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej Kawiarnia Caffe Aktywni, działającej od stycznia 2020 r., stworzonej na bazie autorskiej innowacji „W Labiryncie Dorosłości – Aktywna Wymiana Międzypokoleniowa”, wielokrotnie nagradzanej i docenionej na forum krajowym, europejskim i światowym.
Koordynatorka projektów miejskich oraz europejskich, współpracuje z innymi trójmiejskimi organizacjami pozarządowymi oraz Europejskim Centrum Solidarności, Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Kultury Miejskiej, Polskim Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Praktyk, terapeutka zajęciowa i trenerka pracy z długoletnim stażem pracy z młodymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną i seniorami. Ukończyła szkolenia Sprawny Ekspert NGO, Szkoła Menadżerów Ekonomii Społecznej, Kuźnia Liderów Gdańskich NGO, uczestnictwo w międzynarodowych warsztatach The Cemex-Tec Award i Ashoka.
Jest mamą Katarzyny z niepełnosprawnością intelektualną, chorującej na epilepsję lekooporną.