4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Houston, mamy problem! Nienaiwna rozmowa o zakorzenianiu innowacji społecznych w instytucjach publicznych

  • Kiedy:
    21 września (czwartek), godz. 14:30-16:00
  • Prowadzenie:
    Aleksandra Markowska, Laboratorium Innowacji Społecznych
    Zofia Komorowska, Fundacja Stocznia
  • Sala:
    Poziom 0, C
  • Formuła:
    Dyskusja i namysł

Zapraszamy do rozmowy o wyzwaniach związanych z zakorzenianiem innowacji społecznych w instytucjach publicznych.

Wiemy, że są super udane przykłady, ale nasze doświadczenie podpowiada, że wcale nie tak częste. I że wielokrotnie bywa to bardzo trudne i kończy się też porażkami. Powodów jest zapewne sporo.

Wiele zależy np. od tego, czy innowacja powstała poza strukturami instytucji, a teraz jest w niej „zaszczepiana” i czy wystarczająco uwzględnia różne konteksty i perspektywy, ale także od tego, na ile uda się znaleźć odpowiednio wcześnie „przepis” na faktyczne przekonanie tych osób, które mają ją stosować i pokazanie korzyści także dla nich. A jeśli powstaje od samego początku w strukturze instytucji i przy udziale jej pracowników/pracownic, to czy „innowacyjne postawy” są wystarczająco wspierane? czy jest w ogóle na to przestrzeń w natłoku codziennych wyzwań?

Na pewno też nieoczywiste jest to, co to znaczy „zakorzeniać” – sprawiać, by była codzienną lub regularną praktyką w działaniu instytucji? znajdować sposób, by innowacja była opłacana ze środków publicznych?

Pytań mamy bardzo wiele (powyżej to tylko niektóre z nich ;)). Gorzej u nas z odpowiedziami, ale bardzo liczymy na Was i wspólny namysł. Postaramy się stworzyć przestrzeń do nienaiwnej narady i poszukania tych elementów, które sprawiają, że to zakorzenienie ma większe szanse powodzenia.

W końcu astronauci i astronautki wywołując Houston także liczą, że tam na Ziemi wspólnie coś wymyślą 😉

 

Prowadzenie:

  • Aleksandra Markowska

    Od 7 lat dyrektorka Laboratorium Innowacji Społecznych – jednostki budżetowej miasta Gdyni. Zajmuje się poszukiwaniem innowacji w takich obszarach jak włączenie społeczne, różnorodność społeczna, partycypacja obywatelska, planowanie i wdrażanie działań na obszarach rewitalizacji, tworzenie trwałych rozwiązań systemowych.

  • Zofia Komorowska

    Wiceprezeska zarządu Fundacji Stocznia. Stara się na różne sposoby wspierać stoczniowy zespół zajmujący się innowacjami społecznymi (choć nie zawsze – niestety – robi to udanie). Towarzyszyła rozwojowi kilku stoczniowych innowacji, wspiera i pomaga wspierać innowatorów i innowatorki, ale też próbuje myśleć i działać bardziej systemowo… ekosystemowo o innowacjach społecznych. Lubi współorganizować wymIaNNy i spotykać ze sobą ludzi.

Skip to content