Przychodzi Kowalska do Centrum Usług Społecznych a tam innowacje.
- Kiedy:21 września (czwartek), godz. 14:30-16:00
- Prowadzenie:Eliza Gryszko, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Magdalena Czechorowska, Centrum Usług Społecznych w Goleniowie
Julita Macała, Centrum Usług Społecznych w Goleniowie
Katarzyna Janus, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
Teresa Bała, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
Paulina Ścibor, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
- Sala:Poziom 1, Strefa E
- Formuła:Prezentacja połączona z dyskusją
Spotkanie ma na celu odpowiedź na pytanie: czym są i jakimi innowacyjnymi działaniami zajmują się Centra Usług Społecznych. CUSy to dość nowe podmioty na polityczno-społecznej mapie Polski. Pracują blisko społeczności lokalnej, często metodami animacyjnymi, rozwiązują kwestie społeczne, planują usługi zaspokajające potrzeby mieszkańców. Wydają się naturalnym partnerem do współpracy z innowatorami i innowatorkami społecznymi, którzy tworzą rozwiązania z zakresu polityki społecznej, np. opieki nad osobami zależnymi, edukacji czy animacji społecznej.
O tym, co w CUSach piszczy, dowiemy się z pierwszej ręki. Będą o tym opowiadać ich pracowniczki, będzie to wgląd w głąb instytucji, w innowacyjne projekty, które realizują dla mieszkańców. Poszukamy punktów styku, w których mogą się spotkać innowatorzy i innowatorki społeczne z pracowniczkami/pracownikami CUS. Wspólnie zastanowimy się, jak możemy połączyć siły.
Szczególnie zapraszamy innowatorów i innowatorki, którzy chcieliby współpracować z lokalnymi instytucjami wspierającymi mieszkańców; osoby, które rozwijają innowacje, które rozwiązują kwestie społeczne. Zapraszamy też przedstawicieli/przedstawicielki samorządów, którzy chcą wdrażać u siebie innowacje społeczne.
Co warto przeczytać przed lub po spotkaniu?
Zapraszamy do odwiedzenia strony Centrum Kręgów Wsparcia – projektu realizowanego w ramach CUS w Goleniowie.
Prowadzenie:
-
Eliza Gryszko
Socjolożka, badaczka i ewaluatorka. Od kilku lat związana zawodowo z sektorem pozarządowym, sektorem kultury, z doświadczeniem pracy w samorządzie lokalnym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu działań aktywizujących społeczność i przedsiębiorców w ramach rewitalizacji i wprowadzaniu zasad dostępności architektonicznej oraz komunikacyjnej w instytucjach publicznych. Obecnie zajmuje się doradztwem rozwojowym w obszarze kultury. Związana z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie akceleruje innowacje społeczne.
Paneliści/Panelistki:
-
Teresa Bała
Pracowniczka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach od 1999 roku. Po przekształceniu w 2021 roku pracowniczka Centrum Usług Społecznych. Pracowniczka socjalna, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, obecnie koordynatorka indywidualnych planów usług społecznych. Prywatnie szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci.
-
Magdalena Czechorowska
Z pomocą społeczną jestem związana od 2012 roku. Przez 8 lat pracowałam na stanowisku asystenta rodziny a po 6 latach dodatkowo koordynowałam pracę tego działu. Przez kolejny rok byłam zatrudniona jako pracownik socjalny w Dziale Usług Opiekuńczych i Osób Starszych. Od dwóch lat realizuję zadania związane z wdrażaniem usług społecznych na rzecz mieszkańców Gminy Goleniów (byłam m.in. Koordynatorem Wdrażającym Indywidualne Plany Usług Społecznym) oraz jestem pracownikiem biura obsługi Centrum Usług Społecznych.
-
Katarzyna Janus
Pedgagożka resocjalizacyjna, socjoterapeutka. Pracowała 5 lat jako wychowawca w palcówkach wsparcia całodobowego dla dzieci i młodzieży. Od 10 lat spełnia się w OSL jako Animator Społeczności Lokalnej. W 2020r. została pracownikiem CUS, gdzie tworzyła Centrum Aktywności Lokalnej, w którym z pełnym zaanagażowaniem pracuje ze społecznością lokalną do dziś. Prywatnie żona Adama, mama 6 letniego Leona oraz miłośniczka folkloru.
-
Julita Macała
Od 9 lat pracuję w Centrum Usług Społecznych (wcześniej Ośrodek Pomocy Społecznej) w Goleniowie. Na początku mojej kariery zawodowej zdobywałam doświadczenie jako asystent rodziny, później przez kilka lat jako pracownik specjalny, a w chwili obecnej działam jako Organizator Społeczności Lokalnej w Centrum Aktywności Lokalnej. Dodatkowo realizuje jedną z usług oferowanych prze CUS jaką jest Centrum Kręgów Wsparcia. Ponadto jestem członkiem Komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Osobą Pierwszego Kontaktu w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.
-
Paulina Ścibor
Z wykształcenia pracownik socjalny, pedagog. Swoje doświadczenie zdobywała między innymi w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach jako interwent kryzysowy. Z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej związana jest od 2012 roku . Pracowała na stanowisku asystent rodziny, pracownik socjalny. Obecnie po przekształceniu instytucji jest pracownikiem Centrum Usług Społecznych w Myślenicach na stanowisku Koordynator Indywidualnych Planów Usług Społecznych. Prywatnie żona Dominika, mama Janka i Marysi.