4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Przychodzi Kowalska do Centrum Usług Społecznych a tam innowacje.

 • Kiedy:
  21 września (czwartek), godz. 14:30-16:00
 • Prowadzenie:
  Eliza Gryszko, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
 • Paneliści/Panelistki:
  Magdalena Czechorowska, Centrum Usług Społecznych w Goleniowie
  Julita Macała, Centrum Usług Społecznych w Goleniowie
  Katarzyna Janus, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
  Teresa Bała, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
  Paulina Ścibor, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
 • Sala:
  Poziom 1, Strefa E
 • Formuła:
  Prezentacja połączona z dyskusją

Spotkanie miało na celu odpowiedź na pytanie: czym są i jakimi innowacyjnymi działaniami zajmują się Centra Usług Społecznych. CUSy to dość nowe podmioty na polityczno-społecznej mapie Polski. Pracują blisko społeczności lokalnej, często metodami animacyjnymi, rozwiązują kwestie społeczne, planują usługi zaspokajające potrzeby mieszkańców. Wydają się naturalnym partnerem do współpracy z innowatorami i innowatorkami społecznymi, którzy tworzą rozwiązania z zakresu polityki społecznej, np. opieki nad osobami zależnymi, edukacji czy animacji społecznej.

O tym, co w CUSach piszczy, dowiedzieliśmy się z pierwszej ręki. Opowiadały o nich ich pracowniczki. Był to też wgląd w głąb instytucji, w innowacyjne projekty, które realizują dla mieszkańców. Szukaliśmy punktów styku, w których mogą się spotkać innowatorzy i innowatorki społeczne z pracowniczkami/pracownikami CUS. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak możemy połączyć siły.

Szczególnie zapraszamy innowatorów i innowatorki, którzy chcieliby współpracować z lokalnymi instytucjami wspierającymi mieszkańców; osoby, które rozwijają innowacje, które rozwiązują kwestie społeczne. Zapraszamy też przedstawicieli/przedstawicielki samorządów, którzy chcą wdrażać u siebie innowacje społeczne.

Co warto przeczytać przed lub po spotkaniu?

Zapraszamy do odwiedzenia strony Centrum Kręgów Wsparcia – projektu realizowanego w ramach CUS w Goleniowie.

 

Prowadzenie:

 • Eliza Gryszko

  Socjolożka, badaczka i ewaluatorka. Od kilku lat związana zawodowo z sektorem pozarządowym, sektorem kultury, z doświadczeniem pracy w samorządzie lokalnym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu działań aktywizujących społeczność i przedsiębiorców w ramach rewitalizacji i wprowadzaniu zasad dostępności architektonicznej oraz komunikacyjnej w instytucjach publicznych. Obecnie zajmuje się doradztwem rozwojowym w obszarze kultury. Związana z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie akceleruje innowacje społeczne.

Paneliści/Panelistki:

 • awatar kobiety

  Teresa Bała

  Pracowniczka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach od 1999 roku. Po przekształceniu w 2021 roku pracowniczka Centrum Usług Społecznych. Pracowniczka socjalna, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, obecnie koordynatorka indywidualnych planów usług społecznych. Prywatnie szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci.

 • uśmiechnięta kobieta oparta łokciem o metalowy płot w granatowej koszulce z indentyfikatorem zawieszonym na szyi

  Magdalena Czechorowska

  Z pomocą społeczną jestem związana od 2012 roku. Przez 8 lat pracowałam na stanowisku asystenta rodziny a po 6 latach dodatkowo koordynowałam pracę tego działu. Przez kolejny rok byłam zatrudniona jako  pracownik socjalny w Dziale Usług Opiekuńczych i Osób Starszych. Od dwóch lat realizuję zadania związane z wdrażaniem usług społecznych na rzecz mieszkańców Gminy Goleniów (byłam m.in. Koordynatorem Wdrażającym Indywidualne Plany Usług Społecznym) oraz jestem pracownikiem biura obsługi Centrum Usług Społecznych.

 • awatar kobiety

  Katarzyna Janus

  Pedgagożka resocjalizacyjna, socjoterapeutka.  Pracowała 5 lat jako wychowawca w palcówkach wsparcia całodobowego dla  dzieci i młodzieży. Od 10 lat  spełnia się w OSL jako Animator Społeczności  Lokalnej. W 2020r. została pracownikiem CUS, gdzie tworzyła Centrum Aktywności Lokalnej, w którym z pełnym zaanagażowaniem pracuje ze społecznością lokalną do dziś. Prywatnie żona Adama, mama 6 letniego Leona oraz miłośniczka folkloru.

 • kobieta w niebieskiej koszuli

  Julita Macała

  Od 9 lat pracuję w Centrum Usług Społecznych (wcześniej Ośrodek Pomocy Społecznej) w Goleniowie. Na początku mojej kariery zawodowej zdobywałam doświadczenie jako asystent rodziny, później przez kilka lat jako pracownik specjalny, a w chwili obecnej działam jako Organizator Społeczności Lokalnej w Centrum Aktywności Lokalnej. Dodatkowo realizuje jedną z usług oferowanych prze CUS jaką jest Centrum Kręgów Wsparcia. Ponadto jestem członkiem Komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Osobą Pierwszego Kontaktu w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

 • awatar kobiety

  Paulina Ścibor

  Z wykształcenia pracownik socjalny, pedagog. Swoje doświadczenie zdobywała między innymi w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach jako interwent kryzysowy. Z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej związana jest od 2012 roku . Pracowała na stanowisku asystent rodziny, pracownik socjalny. Obecnie po przekształceniu instytucji jest pracownikiem Centrum Usług Społecznych w Myślenicach na stanowisku Koordynator Indywidualnych Planów Usług Społecznych. Prywatnie żona Dominika, mama Janka i Marysi.

Skip to content