4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie.

 • Kiedy:
  21 września (czwartek), godz. 12:00-13:30
 • Prowadzenie:
  Aleksandra Zemke, Smilemundo
 • Sala:
  Poziom 0, Strefa L
 • Formuła:
  Prezentacja połączona z dyskusją

Barcelona od lat jest punktem odniesienia innowacji i odważnych polityk lokalnych. Potrafi łączyć nowe technologie z wrażliwością społeczną i otwartością. Świetnie wyczuwa nowe trendy, a często sama je kreuje. Prowadzi w rankingach na najlepsze dzielnice i ulice świata. Nie boi się eksperymentować, łączyć nowe podejścia do tworzenia miasta z kilkusetletnimi tradycjami współpracy, zrzeszania się i aktywizmu. Specyficzny zlepek uwarunkowań stworzył w Barcelonie podłoże społeczne, na którym powstają innowacje mogące inspirować inne miasta i społeczności lokalne. Czego warto się uczyć z doświadczeń Barcelony?

W czasie sesji próbowaliśmy uchwycić DNA barcelońskich innowacji społecznych. Aleksandra pokazała konkretne przykłady innowacji działających na polu walki z wykluczeniem, zrównoważonego transportu, praw migrantów/migrantek i zwalczania skutków gentryfikacji.

Do udziału zapraszaliśmy osoby szczególnie zainteresowane tematyką miejską, społecznościami lokalnymi i walką z wykluczeniem.

Co warto przeczytać?

Osoby, które były z nami, jak i  tych, którzy nie mogli, zachęcamy do zapoznania się z książką Aleksandry Zemke Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie.

Prowadzenie:

 • Kobieta stojąca na tle ściany z grafitti

  Aleksandra Zemke

  Edukatorka, projektantka i działaczka społeczna. Absolwentka rozwiązywania konfliktów na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 2011 roku założyła w Hiszpanii organizację pozarządową Smilemundo, tworzącą innowacyjne narzędzia edukacyjne wspierające progresywną zmianę społeczną, które są wykorzystywane w setkach europejskich szkół, uczelni wyższych, domów kultury i firm.

  Od lat współpracuje z instytucjami działającymi na polu polityki lokalnej: United Cities and Local Governments, UrbanLab Gdynia, Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), UN-Habitat, Educating Cities czy Prowincją Barcelona. Jest aktywistą ruchu miejskiego En Comú.

Skip to content