Aktualności

Sortowanie:
Widok:
Na stronie:
28-08-2024
Innowacje społeczne w 5. miastach Polski – cykl spotkań dla wszystkich
U progu jesieni osoby pracujące w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie odwiedzą Gdynię, Gdańsk, Łódź, Toruń i Kielce, by opowiedzieć o innowacjach społecznych wspierających osoby wykluczone bądź wykluczeniem zagrożone. Spotkania zorganizowane w otwartej konwencji, mają być przede wszystkim prezentacją nowych rozwiązań powstałych w Inkubatorze Włączenia Społecznego 2.0. To jednak nie wszystko - w niektórych miastach przewidziane zostały wyjątkowe warsztaty…
12-08-2024
Program akceleracyjny Startup Booster for Social Impact
Program akceleracyjny Startup Booster for Social Impact powstał z myślą o wspieraniu rozwoju innowacji impaktowych, tj. np. rozwiązań technologicznych o pozytywnym wpływie społecznym i/lub na środowisko naturalne. Program adresowany jest do startupów, czyli innowacyjnych zespołów działających w formie mikro- i małych przedsiębiorstw, a także do fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 5 lat.
29-07-2024
Myślenie poza schematami – wyniki badania PISA
Po raz pierwszy w historii badania PISA (Programme for International Student Assessment, Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) w 2022 roku sprawdzono umiejętności uczniów i uczennic z zakresu myślenia kreatywnego w 64 krajach na całym świecie. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych, który był odpowiedzialny za badanie w naszym kraju, polscy piętnastolatkowie znaleźli się w grupie krajów z najwyższymi wynikami w tym obszarze - aż 1/3 z nich charakteryzuje się umiejętnościami kreatywnego myślenia na najwyższych poziomach (i tylko 4% uzyskało wyniki na najniższym poziomie).
17-06-2024
Program wymiany dla młodych liderów zmian społecznych CEE
Trwa nabór do programu wymiany Departamentu Stanu Community Engagement Exchange (CEE), skierowanego do wschodzących liderów i liderek w wieku 21–27 lat z całego świata, pracujących na styku sektorów publicznego, prywatnego i non-profit. Program ten wspiera uczestników i uczestniczki w rozwiązywaniu problemów istotnych dla społeczeństwa i społeczności lokalnych, którzy biorą udział w trzymiesięcznej wymianie w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracują bezpośrednio z organizacjami społecznościowymi, skupiającymi się na rozwiązywaniu podobnych problemów społeczeństwa obywatelskiego.
23-05-2024
Demokracja cyfrowa: Europejski Konkurs Innowacji Społecznych
Europejski Konkurs Innowacji Społecznych EUSIC odbywa się od ponad 10 lat i podejmuje ważne w danym momencie wyzwania społeczne w Europie. Jego tegoroczna edycja skupia się na innowacjach społecznych związanych z demokracją cyfrową, tj. takich, które znajdują i przeciwdziałają dezinformacji w sieci oraz sieciują inicjatywy działające w obszarze walki z dezinformacją, mową nienawiści, radykalizacją itp. Na laureatów i laureatki czekają nagrody pieniężne o wysokości: 75 000 euro, 50 000 euro i 25 000 euro.
14-05-2024
Spotkanie sieciujące „Młodzież IN. Innowacje i przestrzenie społeczne szyte na miarę młodych”
Z nieukrywaną przyjemnością, wraz z Biurem Partycypacji Społecznej oraz Biurem Polityki Młodzieżowej Urzędu Miasta Lublin, zapraszamy na spotkanie sieciujące “Młodzież IN. Innowacje i przestrzenie społeczne szyte na miarę młodych”. Na spotkaniu porozmawiamy o ekosystemie innowacji społecznych w Polsce. Innowatorki i innowatorzy podzielą się doświadczeniami z tworzenia, wdrażania oraz korzystania z innowacji skierowanych do młodzieży. Pokażemy, jak tworzyć miejsca i inicjatywy przyjazne osobom młodym. Chcemy też zachęcić Was do aktywnego udziału w tworzeniu i rozwoju własnych innowacyjnych pomysłów.
10-05-2024
Kolejna edycja Festiwalu Sektor 3.0 Work Smarter: 22-23 maja!
Jak używać sztucznej inteligencji na co dzień? Jak zadbać o prywatność w dobie AI? Jeśli czujecie, że czas technologicznych przemian już nadszedł, lecz nie wiecie od czego zacząć, jeśli chcielibyście podzielić się Waszymi doświadczeniami z innymi organizacjami społecznymi... zapraszamy Was do udziału w Festiwalu Sektora 3.0!

Wśród prelegentów: Alek Tarkowski, Katarzyna Kasia, Tomasz Stawiszyński, Henrik Krogh Andersen!  
09-05-2024
Niekolonie 2024 – wakacyjny warsztat dla Innowatorów i Innowatorek
REKRUTACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA

Czy marzysz o inspirującym wydarzeniu, w otoczeniu natury, gdzie możesz spotkać innych pasjonatów zmian społecznych, dzielić się swoimi pomysłami i rozwijać się? Jeśli tak, to ucieszy Cię informacja, że pracujemy nad organizacją naszego wyjątkowego wydarzenia - 3. edycji Niekolonii - wakacyjnego warsztatu sieciująco-rozwojowego dla Innowatorów i Innowatorek Społecznych!
10-04-2024
„Seniorzy w akcji” – konkurs
Życie po sześćdziesiątce nie musi – i nie powinno – kojarzyć się z biernością, wycofaniem i samotnością. Seniorzy mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, które wspierają aktywność osób 60 +, ogłosiły nabór do kolejnej edycji konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji”. W tym roku poszukiwane są pomysły na projekty m.in. zmniejszające napięcia między generacjami, przeciwdziałające samotności i izolacji osób starszych czy zapobiegające zmianom klimatycznym. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 6 maja.
08-03-2024
Geoff Mulgan: „Wykorzystywanie innowacji społecznych może doprowadzić nas do przełomu”
W serwisie rp.pl pojawił się bardzo ciekawy odcinek podcastu ReImagine TALKS, którego gościem jest Geoff Mulgan, wykładowca Wydziału Inteligencji Zbiorowej, Polityki Publicznej i Innowacji Społecznych w University College London i współautor wartościowych książek dotyczących innowacji społecznych, których część znajdziecie w naszej bibliotece. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy, przeczytania artykułu oraz zajrzenia do naszych zbiorów!
04-03-2024
„Generator pomysłów dla dostępnej edukacji” – konkurs w ramach innowacji społecznych
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs, w ramach którego poszukuje podmiotu (tzw. generatora), za pośrednictwem którego dotrze do nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych aktywnych w obszarze dostępnej edukacji, zainteresowanych rozwijaniem swoich innowacyjnych pomysłów. Dodatkowym efektem konkursu będzie umożliwienie temu środowisku współpracy oraz wymiany doświadczeń.
21-02-2024
PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży
Zachęcamy do lektury publikacji opracowanej przez Fundację Edukacja Dla Demokracji zawierającą dobre praktyki, które wspierają dzieci i młodzież w przełamywaniu długofalowych skutków pandemii związanych z edukacją, rozwojem społecznym oraz zdrowiem. Opisano w nim najlepsze przykłady projektów wdrażanych przez różne organizacje, jak m.in. pakiet edukacji outdoorowej, karty samoregulacji i trening umiejętności społecznych, tworzenie młodzieżowych grup wsparcia i szkolnego klubu wolontariatu.
13-02-2024
Między skutecznością a odpowiedzialnością
Kilkanaście lat temu brytyjska organizacja DePaul wspierająca osoby w kryzysie bezdomności wypuściła bardzo atrakcyjną grę na iPhone'a pod nazwą iHobo („hobo” jest w języku angielskim jednym z potocznych określeń osoby w kryzysie bezdomności), wzorowaną na popularnej w moim pokoleniu zabawce Tamagotchi (tu wyjaśnienie dla młodszego pokolenia – Tamagotchi było interaktywną grą polegającą na dokarmianiu „uwięzionego” w czymś w rodzaju breloczka zwierzątka, które co kilka godzin sygnalizowało głód i trzeba je było „nakarmić” kliknięciem, żeby nie umarło z głodu).
12-02-2024
Konkurs „Wygrana Rodzina”: walka z ubóstwem oparta na modelu innowacji społecznej!
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs, którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem, czyli takim, gdy ubóstwo rodziców i sąsiedztwa powoduje biedę w dzieciństwie kolejnego pokolenia. Założenia konkursu "Wygrana Rodzina" powstały na bazie modelu przeciwdziałania dziedziczeniu biedy "Praski kokon", który został wypracowany i przetestowany podczas pilotażowego programu na warszawskiej Pradze Północ.
30-01-2024
Innowacje społeczne w instytucjach publicznych. Przygoda czy zobowiązanie? Działalność na obrzeżach czy główny nurt?
Tekst jest próbą zebrania wyzwań, na które trafiają osoby wdrażające innowacje społeczne bądź budujące ekosystem do ich wzrostu w instytucjach publicznych. Stawia pytanie o to, z czego wynikają trudności we wdrażaniu innowacji społecznych w instytucjach publicznych i dlaczego w samorządach i/lub instytucjach publicznych nie tak łatwo jest wdrażać innowacje. A jednocześnie, skoro nie tak łatwo, to dlaczego tak ważne, aby to robić.
21-01-2024
Zadbajmy o babcie i dziadków nie tylko od święta! Znajdź innowacyjny prezent od serca
Zbliżające się święta - Dni Babci i Dziadka, to doskonała okazja do przypomnienia o tym, co tak naprawdę jest ważne dla nas wszystkich – zdrowie i komfort życia w wieku senioralnym. Inicjatyw, które wspierają osoby starsze w rozwiązywaniu codziennych problemów i poprawie jakości ich życia, jest wiele. Wybraliśmy najciekawsze pomysły skierowane do seniorów i seniorek, które w ostatnich latach powstały w polskich inkubatorach innowacji społecznych.
Skip to content